2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu açılması planlanıyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, toplantının en önemli gündem maddesi, erken çocukluk eğitiminin desteklenmesi ve erken çocukluk eğitimine erişimi artırmak için 2022 yılı sonuna kadar yapılması planlanan çalışmalar oldu.

Toplantıda, bakanlık tarafından erken çocukluk eğitiminin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla atılacak adımların önemi vurgulandı.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı toplantıda yaptığı sunumda, MEB’in okul öncesi eğitim hedefleri ve bunların içerisinde özel bir yer tutan İstanbul’daki erken çocukluk dönemi eğitimlerinin geliştirilmesi çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Yazıcı, toplantının çıktılarının tüm ilçelerdeki çocukların çok yönlü gelişimine ve öğretmenlerin desteklenmelerine katkı sağlayacağını ifade etti.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç da proje kapsamında yapılan çalışmaların yanı sıra bu okullarda yürütülen bakanlık, il ve ilçe projelerinin yoğunlaştırılmasının, sosyal faaliyetlerin artırılmasının, velilere ve öğrencilere yönelik kurs ve eğitimler yapılmasının önemini vurguladı.

Ortaöğretim Genel Müdürü Halil İbrahim Topçu ise ortaöğretim kurumlarında fen, sosyal bilimler ve Anadolu liselerinde erken çocukluk dönemi okul sayısının arttırılması ve bu anlamda ilçe müdürlerinin liseleri birebir ziyaret ederek, okul öncesi sınıflarının oluşturulması gerektiğini belirtti.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Varın Numanoğlu, özel eğitim alanında da erken çocukluk eğitim çalışmalarının arttırılmasının önemine işaret ederek, özel eğitim anaokullarının açılması gerektiğini, bunun mümkün olmadığı yerlerde de özel eğitim ana sınıflarının açılarak projeye dahil edilmesinin fayda sağlayacağını ifade etti.

Mesleki Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, döner sermaye kapsamında üretim yapan okulların ihtiyaç merkezli öğretimi öncelemeleri, meslek liselerindeki kullanılabilir boş alanların erken çocukluk dönemi eğitim yerlerine tahsis edilmesi gerektiğini kaydetti.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger ise klasik Halk Eğitim Kurslarının dışına çıkılarak hiç kurs açılmayan modüllerden de kurslar açılabileceği önerisinde bulundu.

– İstanbul’da 831 ana sınıfı

“Temel Eğitimde 10 Bin Okul projesi”nin en önemli parçası olan erken çocukluk eğitimine erişimi artırmak amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfının hizmete girmesi planlanıyor. Bu kapsamda 93 yeni anaokulu hizmete alındı. 216 yeni anaokulunun ihalesi tamamlandı. 2 bin 148 yeni anaokulu ise yatırım programına alındı. Bu kapsamda İstanbul’da 831 ana sınıfı açılması hedefleniyor.

Related Posts

İtalyan basını yazdı: ‘Fenerbahçe ve Galatasaray, Mauro Icardi için devrede!’

Süper Lig kulüplerinin transfer çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. İtalyan basınından La Gazzetta dello Sport’un haberine nazaran, Mauro …

Bakan Özer: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birimlerden 8 bin 269 ürünümüz tescil edildi

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından Patentle Türkiye programı çerçevesinde Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması …

‘Kılıçdaroğlu’nu Suriye’ye göndereceğiz’ diyen avukat hudut dışı edildi

Gaziantep Valiliği, toplumsal medya hesabı üzerinden provokatif paylaşımlarda bulunduğu argüman edilen avukatla ilgili açıklama yaptı. Valilik …

Zelenskiy’den Zaporijya uyarısı: Türkiye de radyasyon tehlikesi altında

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus ordusu tarafından Zaporijya Nükleer Santrali etrafına akınlar gerçekleştirildiğini savunarak dünya …

Türkiye İş Bankası Satranç Üstün Ligi yarın başlayacak

Türkiye İş Bankası Satranç Harika Ligi yarın Ankara’da başlayacak. Türkiye Satranç Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran, dünyanın ve …

İstanbul ve Bursa’da araçlar su altında kaldı: AKOM’dan yeni uyarı!

İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan yağış nedeniyle birtakım bölgelerde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Yağış Anadolu yakasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.