ABD’den Rus altınının ithalatına yasak

ABD Hazine Bakanlığından yapılan açıklamada, ABD’nin G7 taahhütlerini uyguladığı belirtildi.

Açıklamada, Rusya’nın savunma, sanayi, teknoloji ve imalat kesimlerinin temel taşı olan devlet kurumu Rostec dahil Rus savunma sanayi için kritik değere sahip 70 kuruluş ile 29 kişinin yaptırım listesine alındığı aktarıldı.

Rostec’in idaresi altında çok çeşitli kesimlerden 800’den fazla kuruluş bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada, Rostec’in ülkenin teknolojik, havacılık ve askeri-endüstriyel uzmanlığını pekiştirmek için kurulmuş büyük bir devlet kuruluşu olduğu vurgulandı.

Açıklamada, Rusya’nın MiG ve Sukhoi uçaklarının üreticisi olan ve çoğunluğu Rostec’e ilişkin United Aircraft Corporation’ın da yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Açıklamada ayrıyeten, Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkları Denetim Ofisinin (OFAC) Rus altınının ABD’ye ithalatını yasakladığı bildirildi.

Rusya’nın kritik mal ve teknoloji edinme gayretlerini engellenmesinde finans kurumları ve özel kesimin kilit rol oynamaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, Mali Cürümleri Araştırma Ağı’nın (FinCEN) ABD Ticaret Bakanlığı Sanayi ve Güvenlik Ofisi ile ortak bir ihtar yayımlayarak Rusya ve Belarus’un ihracat denetimlerinde kaçmasına karşı “teyakkuz” tavsiyesinde bulunduğu aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığının da 45 kuruluş ve 29 şahsa yaptırım uygulayacağı belirtilen açıklamada, yaptırım uygulanacak kuruluşlar ortasında Ukrayna’da insan hakları ihlallerinde bulunduğu gerekçesiyle Rus askeri üniteleri ile Rusya Federal Güvenlik Servisinin yer aldığı kaydedildi.

Açıklamada, Dışişleri Bakanlığının Ukrayna’nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve siyasi bağımsızlığını tehdit ettiğine inanılan 500’den fazla Rus askeri subayı ve yetkilisine vize kısıtlaması getireceği de belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, “Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşına cevap olarak önemli ek yaptırımlar uygulamak için ortaklarımız ve müttefiklerimizle çalışma taahhüdümüzü bir kere daha teyit ediyoruz.” tabirini kullandı.

G7 üyelerinin kapsamlı taahhütleri ve aksiyonlarının Rus ordusu için kritik olan teknolojiye erişimini daha da engellediğine işaret eden Yellen, Rusya’nın savunma endüstrisini gaye alan yaptırımların ülkenin kabiliyetlerini azaltacağını ve Ukrayna’ya karşı savaşını daha da zorlaştıracağını kaydetti.

Related Posts

‘Bana tecavüz eden Rus askeri oğlum yaşındaydı…’ Yaşadığı kâbusu anlatacak kelime yok

Savaşın özellikle kadınlar için ne kadar korkunç bir şey olduğunu hatırlamak için Ukraynalı Viktorya Martsinyuk’un yaşadıklarını dinlemek yeterli …

Sarıyer’de alkol tartışması kanlı bitti: 1 meyyit, 1 yaralı

Olay dün akşam 18.00 sıralarında Büyükdere Mahallesi Çayırbaşı Caddesi üzerinde meydana geldi. Teze nazaran, Bürkan Kocaacar işlettiği kafenin …

Slovacko – Fenerbahçe maçından kareler

İspanya’da güç tasarrufu yasası: Madrid artık ‘ışıl ışıl’ değil

İspanya’da hükümetin güç tasarruf planı yürürlüğe girdi, ilk gününde uygulamada aksaklıklar yaşandı. Tasarruf planına nazaran kamu binalarında …

Bayerk Leverkusen’in Amiri için istediği bonservis bedeli ortaya çıktı

Beşiktaş’ın transfer gündeminde yer alan Nadiem Amiri için Bayer Leverkusen’in bonservis beklentisi ortaya çıktı. Alman basınında yer alan …

ABD’de otoyola uçak düştü… İşte olay yerinden ilk görüntüler

ABD Kaloforniya’dan gelen görüntüleri konuşuyor… Onlarca otomobilin seyahat ettiği otoyolda korku dolu dakikalar yaşandı. Tek motorlu Cessna …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.