Balinalar, Sıradaki LUNA Denilen Bu Altcoin’i Topluyor! Neden?

En büyük Ethereum balinaları son 24 saatlik zaman diliminde Lido DAO (LDO) toplamaya başladı. Lido DAO, ETH 2.0’da bulunan bir likidite staking çözümüdür. Geçen aylarda LUNA benzer bir likidite kriziyle karşı karşıya kaldı.

Lido DAO, Ethereum balinaları arasında ne popüler hale geliyor?

Lido DAO’ya yönelik balina iştahı, LDO fiyatının düşen piyasanın ortasında meteorik bir yükseliş göstermesine yardımcı oldu. WhaleStats’a göre LDO, beklenmedik bir şekilde ETH balinaları arasında en çok satın alınan ilk 10 token listesine girdi.

“Saitama” adlı balina, 2.32 milyon dolardan fazla değerinde Lido DAO satın aldı. Saitama şu anda yaklaşık 95.4 milyon dolar değerinde USDC tutuyor. Bu nedenle, daha fazla token toplamaya hazır olduğu söylenebilir.

Verilere göre LDO, ETH balinaları arasında en yüksek işlem hacmine sahip tokenlerden biri. Lido DAO’nun son 24 saatlik işlem hacmi %400’den fazla arttı ve 142,3 milyon dolara ulaştı.

Yazım sırasında, Lido DAO (LDO) fiyatı 1.12 dolardan işlem görüyor. Son 30 gün içinde %80 değer kazandı. Buna rağmen, şu anda ATH seviyesinin %94 altında işlem görüyor.

Lido DAO’nün kilitli toplam değeri son 20 günde %3 arttı

Lido, şu anda 5,28 milyar dolar kilitli toplam değerinde son 30 günde %3 büyüme gördü. Bu artış, aynı dönemde toplam DeFi TVL’de gözlenen düşüşle örtüşmektedir. Mevcut değer yaklaşık yüzde 2,8 düşüşle 76,7 milyar dolar. Ayrıca, önceki yedi gün içinde Lido’nun TVL’si kabaca %1,5 oranında azaldı. Ancak bu düşüş, Ethereum’un fiyatının %2 düşmesi sonucunda geldi.

Lido sıradaki LUNA mı?

StETH, stake etme protokolü Lido içinde kilitli Ethereum için bir yedek tokendir. Her StETH, Lido’ya Ethereum yatırıldığında basılmaktadır. StETH’nin mekanizması tarihsel olarak güvenli kabul edildi. LUNA ve UST gibi etkili bir şekilde 1:1 oranında Ethereum’a sabitlendi. Aralık 2020’den beri devam eden Ethereum’un Beacon Chain’inde ETH tarafından desteklenmektedir.

Ancak, son aylardaki volatilite nedeniyle, kullanıcılar ETH’lerini Curve havuzlardan çekmekte acele ediyorlar. Bunun sonucu olarak, stETH’den para çekmek artık ETH’den daha zor geldi. Bu da stETH ve ETH arasında fiyat istikrarsızlığına yol açtı.

Ancak, diğer mekanizmaların aksine, stETH’nin kilidi yalnızca Ethereum’un PoS ağı üzerinde açılıyor (bir kez yayına girdikten sonra). stETH daha çok likit faiz getiren bir kripto para birimine benzer. Bu nedenle, gecikmeler ve iptaller dahil olmak üzere yaklaşan Ethereum birleştirme ile ilişkili riskler nedeniyle stETH ve ETH’nin fiyat istikrarı bozuldu. Bu da LUNA benzeri endişelere neden oluyor.

Related Posts

Türkiye’de üretilecek! Havacılıkta ‘yeşil enerji’ periyodu başlıyor

Küresel güç darboğazının gündemde olduğu bu periyotta farklı ülkeler sürdürülebilir kaynaklar için çalışırken, bu bahiste birçok adım atan …

Sanayiciden tavanı aşan elektrik fiyatı isteniyor

* Elektrik tedarik şirketlerinin, endüstricilerden, periyodik kontratlarda kilovatsaati 4.2 liraya varan düzeyde fiyat istedikleri öğrenildi. 4.2 …

Bu 5 Altcoin Listenizde Olsun: Güçlü Yükseldiler!

Ankr (ANKR), neredeyse 1 gün içinde 2 katından fazla kadar değer kazandı. Bu rallinin sebebi Binance Labs’in stratejik yatırım kararıydı. Diğer …

Michael Novogratz: Bitcoin’in yakında 30 bin doları göreceğinden şüpheliyim

Amerikalı finansçı Michael Novogratz, dünyanın en büyük kripto para ünitesi Bitcoin’in geleceği hakkında görüşlerini paylaştı. Bitcoin …

BTM’ye rekor müracaat

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yenilikçi iş fikirlerini desteklemek hedefiyle kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM), mayıs ve …

İran birinci defa kripto para ile ithalat siparişi verdi

İran, kripto para ile 10 milyon dolarlık birinci ithalat sürecinin muvaffakiyetle gerçekleştiğini duyurdu. İran’ın yarı resmi haber ajansı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.