Bankalara 1.3 milyar dolar ödenmiştir

Demirören Holding sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Holding’in tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini belirterek; “Türkiye’nin köklü firmalarından olan Demirören Holding 1957’den bu yana güvenin sembolü oldu. Kamuoyunun bilmesini isteriz ki Demirören Holding tüm yükümlülüklerini yerine getirmiş, getirmeye de devam edecektir. 2020 yılından bu yana bankalara 1,3 milyar dolar ödenmiştir. Son olarak Demirören Medya’nın Ziraat Bankası’na olan FYYS kapsamındaki borcunun 90 milyon dolarlık taksidi ödenmiştir. Demirören Holding olarak bundan sonra da güven temsili olmayı ve ülkemize yatırım yapmayı sürdüreceğiz. “ denildi.

YENİDEN YAPILANDIRILMIŞTI

Demirören Holding’in, Doğan Medya Grubu’nu satın almak amacıyla 2018’de Ziraat Bankası’ndan 800 milyon dolarlık kredi kullanmıştı. Sayıştay Raporu’nda ise 22 Şubat 2022’de imzalanan yeni sözleşme ile 895.6 milyon dolar tutarındaki borcun yüzde 4 faiz oranı ile 14 yıl olarak yeniden yapılandırıldığı ortaya çıkmıştı. Yapılandırma tutarıyla birlikte 1 milyon doları geçen borçla ilgili Ziraat Bankası ilk kez resmi bir açıklamayı da geçtiğimiz aylarda yaptı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, tüm alacakların yeniden yapılandırmaya esas alındığını belirterek yapılanma tarihinden itibaren toplam 586 milyon 221 bin 750 TL tahsil edildiği açıkladı. Bu açıklama sonrasında şirketin borcun yalnızca yüzde 3.2’sini ödediği kaydedilmişti.

MEDYA GRUBUNUN BULUNDUĞU ARAZİ ZİRAAT BANKASINA GEÇTİ

Geçtiğimiz kasım ayında ise Demirören Grubu’na ait CNN Türk, Hürriyet, Milliyet, Kanal D gibi medya gruplarının blunduğu Bağcılar’daki binaların Ziraat Bankası’na geçtiği açıklanmıştı. Ziraat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Ziraat Bankası A.Ş. ve Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş arasında gayrimenkul devri ve proje geliştirilmesine dair işbirliği protokolü çevresinde Ziraat Bankası, Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama göndermişti. Açıklamada, “ Mülkiyeti T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ait bulunan, İstanbul İli, Bağcılar ilçesi’nde yer alan, tapunun 2161 ada, 10 parseli ve 2163 ada, 3 parselinde kayıtlı taşınmazlar üzerinde gayrimenkul projesi geliştirilmesine ilişkin olarak, Şirketimiz, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ile Demirören Medya Yatırımları Ticaret A.Ş. arasında 28.10.2022 tarihinde Gayrimenkul Devri ve Proje Geliştirilmesine Dair İşbirliği Protokolü imzalanmıştır.

Protokol’ün imza tarihi itibarıyla, projeye konu taşınmazların mülkiyetlerinin Şirketimize devrinin yapılacağı tarih henüz belirlenmemiş olup, Protokol’de belirtilen şartlar ile tanzim edilecek ekspertiz raporuyla tespit olunacak değer de dikkate alınarak belirlenecek değer üzerinden taşınmazların devrinin sağlanmasını müteakiben, Sermaye Piyasası Kurulu’nun Özel Durumlar Tebliği’nin 23. maddesinin 7. fıkrası hükmü uyarınca, yatırımcılarımızın tam ve zamanında bilgilendirilmesini teminen ilgili bilgi ve projeye dair tüm gelişmeler Şirketimiz tarafından derhal kamuya duyurulacaktır. “ denilmişti.

GOLF SAHASI DA AVM DE DEVREDİLMİŞTİ

Holding’in yine Ziraat Bankası’ndan aldığı kredi karşılığında ipotek ettirdiği Göktürk Mahallesi Kemer Country’deki golf sahası da bankaya devredilmişti.

Demirören Holding, yapımına 2006’da başlanan ve 2011’de tamamlanan Demirören İstiklal AVM’yi, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Emirates NBD’nin sahibi olduğu Denizbank’a, ‘borçlarına karşılık olarak devrettiği ortaya çıkmıştı. Alışveriş merkezinin ismini “İstiklal AVM” olarak değiştiren Denizbank, sadece markanın değil, mülkün de sahibi oldu. Devrin ise yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştiği öğrenilmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir