Bilim Heyeti Üyesi’nden kritik ihtar: Koronavirüsü atlatanlar için tedavi şablonu oluşturulmalı

Çin’in Wuhan kentinde tespit edilen yeni tip koronavirüs salgını kısa müddette tüm dünyayı tesiri altına alarak sıkıntı günler yaşatmıştı.

İzmir İktisat Üniversitesi Medical Park Hastanesi Post/Long Kovid 19 sempozyumuna konut sahipliği yaptı. Kovid 19 sonrası bedende devam eden şikayetlerden oluşan klinik tabloların konuşulduğu sempozyuma konuşmacı olarak katılan Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “CDC’nin (ABD Hastalık Denetim ve Korunma Merkezleri) bilgilerine nazaran Türkiye’de yaklaşık 5 milyon beşerde bu klinik tablolar gözükecek. En kısa müddette bu hastalık gurubu için bir tedavi şablonu oluşturulmalı” dedi.

Kovid 19 enfeksiyonunun hastalık sonrasında bedende bir grup hasarlar bıraktığına dikkat çeken Şener, “Bu süreç 3 aydan uzun sürüyorsa Post Kovid, ortalama 4-12 hafta ortasında devam ediyorsa Long Kovid dediğimiz klinik bir tablodan bahsediyoruz. Önümüzdeki vakit diliminde Türkiye’de önemli manada bu hastalık gurubunun ehemmiyet kazanacağını düşünüyorum. Zira DSÖ’nün belirlediği sayılara nazaran Covid-19 enfeksiyonunu atlatmış olan her 10 bireyden bir adedinde Post/Long Kovid tablosu görülüyor. Bu sayılara nazaran, dünya üzerinde Kovid-19’a yakalanan yaklaşık 500 milyon şahıstan 50 milyonunun, Türkiye’de ise 15 milyon bireyden 1,5 milyonunun bu tablo ile karşı karşıya olacağı manasına geliyor. CDC’nin sayılarına nazaran ise bu oran yüzde 30’lara çıkıyor. Bu oranı temel alacak olursak ise 5 milyon insanın bu kümede olacağı ön görülüyor” dedi.

CHECK-UP ÖNERİLİYOR

Kovid 19 sonrası şikâyeti devam eden hastaların yakından takip edilmesi gerektiğini belirten Şener, “Kovid 19 sonrası bilhassa beyinde hatırlama zahmeti, konuşma zahmeti, algı zorluğu üzere şikâyetler göze çarpıyor. Kalpte ise çarpıntının eşlik ettiği nefes darlığı, çabuk yorulma, kızarıklık üzere klinik tablolar gözüküyor. Teneffüs sisteminde ise devam eden öksürük, öksürük nöbetleri ve nöbetlerden sonra davam eden akciğerde parankimal önemli hasar görülüyor. Kas iskelet sisteminde ise geçmeyen yorgunluk, ağrı, kas krampları üzere tablolar ile karşı karşıya kalınıyor. Bu yüzden Kovid 19 sonrasında hastaların kesinlikle bir check-up denetiminden geçmesini öneriyoruz” diye konuştu. Kovid 19 sonrası şikayeti olan şahısların yüzergezer bir hastalık gurubuna benzeten Şener, “Bu şikayeti olan bireyler kardiyolojiye, göğüs hastalıklarına, nörolojiye, enfeksiyon hastalıklarına, fizik tedaviye gidiyor. Bu hasta gurubunu daha somut parametrelerle daha somut kıymetlendirerek bir tedavi şablonu oturtmak mümkün. Bizim tezimiz bu tip sempozyumlarla bilgi paylaşımı yaparak hem Sıhhat Bakanlığı nezdinde hem de hastaneler nezdinde bu tedavi şablonunu oluşturmak” açıklamasında bulundu.

Türkiye’de birincisi düzenlenen Post/Long Kovid 19 sempozyumuna mesken sahipliği yapmaktan memnunluk duyduklarını lisana getiren İEÜ Medical Park Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Gülfem Terek Ece ise, Post/Long Kovid ile alakalı olarak bağırsak sıhhatinin ve bağırsaktaki mikroorganizmaların bu süreçte kıymetli rol oynadığına dair bir konuşma gerçekleştirdi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.