‘Böyle katliamlara son verelim artık’

Ömerli Barajı’nda zıpkın yahut elektroşok ile balıkların öldürülerek avlanması yürekleri sızlattı. Vatandaşlardan biri kelam konusu duruma dikkat çekerek, ”Böyle katliamlara son verelim artık” dedi.

Ömerli Barajı’nda birtakım şahısların kaçak halde ve bilinçsizce avlanması barajdaki balık popülasyonuna önemli ziyan veriyor. Kıyıya vuran meyyit balıklarda görülen farklı yaralanma izleri ve birtakım balıkların gözlerinin yuvasından fırlamış olması balıkların farklı usullerle avlandığını gösteriyor. Etraf halkı, kaçak avlanma nedeniyle barajdaki anaç balıkların tehlikede olduğunu belirtiyor.

Temel Könenç isimli vatandaş “Anaç balıklarımızı zıpkınla, şokla, serpmeyle, akıllara gelebilecek her çeşitle katlediyorlar. Bunlar bizim ulusal kıymetlerimiz, bunlar kolay kolay bizim sularımızda yetişmiyor. Yetişen anaç balıkları da bizim insanlarımız bu türlü katlediyor. Buna artık bir dur diyelim. Gelecek jenerasyonumuza yeni yeni balıklar üretip bırakmamız lazımken biz kendi ellerimizle bunları katlediyoruz. Bu balığa katiyetle şok vermişler, gözleri patlamış zira. Zıpkın yarası yok bunda. Öteki birkaç adedine baktığımızda zıpkın yarası vardı. Fakat bu hayvan mutlaka elektroşok yemiş. Gece bu işi yapıyorlar. Bu türlü katliamlara son verelim artık” dedi. (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.