Dr Öz, Türk vatandaşlığından ayrılabileceğini açıkladı

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre ABD’de yaptığı televizyon programlarıyla ünlenen ve Türkiye’de de oldukça tanınan bir isim olan kalp cerrahı Prof. Dr. Mehmet Öz’ün Cumhuriyetçi Parti’den ABD Senatosu’na adaylığını açıklamıştı.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın partisi Cumhuriyetçi Parti’den aday olarak Senato’ya girmek için yarışacak olan Öz, Senato’ya girmesi durumunda Türk vatandaşlığından ayrılacağını açıkladı.

Cumhuriyetçi Parti’den rakibi David McCormick’in ‘Öz’ün ABD’ye ne kadar bağlı olduğunu’ sorgulamasının ardından, Öz, bir açıklama yayımladı.

‘ANNEM İÇİN TÜRK VATANDAŞI OLARAK KALDIM’

ABD merkezli Fox News kanalının duyurduğu açıklamaya göre, Öz, çifte vatandaşlığının kampanya kapsamında dikkat dağıtmaya başladığını, bunun üzerine ailesiyle yaptığı görüş alışverişi sonucunda senatör seçildiği takdirde Türk vatandaşlığından ayrılacağını belirtti.

Öz, Türk vatandaşlığından şimdiye kadar çıkmamasının en büyük sebebinin Alzheimer tedavisi gören annesi olduğunu dile getirdi.

Öz, yaptığı açıklamada, “Çifte vatandaşlığım bu kampanyada dikkat dağıtıcı oldu.  Hasta olan anneme bakmak için bunu sürdürdüm, ancak ailemle birkaç hafta süren görüşmelerden sonra, bir sonraki ABD Pennsylvania Senatörü olarak yemin etmeden önce yalnızca ABD vatandaşı olacağım.” dedi.

CUMHURİYETÇİ PARTİ SES YÜKSELTMİŞTİ

Salı günü, PoliticsPA web sitesi Öz’ün, tüm baskılara rağmen Türk vatandaşlığını koruyacağını söylediğini öne sürmüştü. Ancak Öz’ün kampanya ekibi bu iddiayı reddetti.

Öz’ün adaylığı Cumhuriyetçi Parti’den bazı isimlerde rahatsızlığa yol açmıştı.. Rahatsızlığın nedeni ise Öz’ün hem Amerikan hem de Türk vatandaşlığına sahip olması. Cumhuriyetçi Parti’den eski siyasi danışman Demokrat Steve Schmidt, “Çifte vatandaş ABD Senatosu’nda hizmet edemez ve etmemelidir. Öz, Türk vatandaşlığından çıkmadan aday olamaz.” açıklamasında bulunmuştu.

YASAL BİR ENGEL BULUNMUYOR

Ancak Öz’ün adaylığının önünde yasal bir engel bulunmuyor. ABD kanunlara göre, Kongre’de görev yapan çifte uyruklulara karşı herhangi bir yasak bulunmuyor. Brookings Enstitüsü’nde araştırma görevlisi Molly Reynolds, “Kongre’de görev yapmak için gereken tek nitelik yaş, Senato için en az dokuz yıl ABD vatandaşı olmak ve seçim sırasında temsil ettiğiniz eyalette yaşamak yeterli” ifadelerinde bulundu.

ABD’de bir Türk ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Öz, seçilirse Senato’ya giren ilk Müslüman olacak.

Related Posts

‘Guguk Kuşu’ filminin yıldızı hayatını kaybetti

88 yaşında hayatını kaybettiği açıklanan Louise Fletcher, 1975 yapımı “Guguk Kuşu” filmindeki Hemşire Ratched rolüyle tanınıyordu.Fletcher, bu …

Ölümlü kaza sonrası, helikopteri Ruslar da inceleyecek

Denizli’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına takviyeye giderken düşen ve Rus asıllı bir mühendis ile bir teknisyenin …

AKP’li Üsküdar Belediyesi, park alanını diğer parselle takas ederek imara açtı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Üsküdar Belediyesi’nin, Kandilli Mahallesi 946 ada, 33 parselin bir kısmı ile birebir ada içindeki 23 …

Canlı yayında isim verdi: Okan Buruk istemiyor! Yerine oyuncu bakıldı

Süper Lig’in ilk 7 haftasında topladığı 16 puanla Adana Demirspor’un ardından averajla ikinci sırada bulunan Galatasaray’da milli ara öncesi …

Antalya’nın arkadaş cinayeti sanığına 18 yıla kadar mahpus istemi

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Liman Mahallesi Akdeniz Bulvarı Konyaaltı Kıyısı’nda kendi arkadaş kümeleri ile alkol alan Orhan Tayoğlu ile Erhan …

Bir Demet Tiyatro’nun unutulmayan sahnesi: Beni Aziz Nesin kışkırttı

2 Temmuz, bir katliam tarihi olarak hafızalara kazınmış durumda. Yazar ve sanatçılardan oluşan 33 kişinin Sivas’ta kaldığı otelde yakılarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.