Hindistan’da eski milletvekili ve kardeşi canlı yayında öldürüldü

Hindistan’da çeşitli suçlardan hapis cezası çekmekte olan eski milletvekili ve kardeşi canlı yayında gazetecilere konuşurken uğradıkları silahlı saldırıda öldü. Atiq Ahmed ve kardeşi Ashraf Ahmed’in polis nezaretinde cezaevinden hastaneye sağlık kontrolüne götürülürken Uttar Pradesh eyaletinin Prayagraj şehrinde gazetecilerin arasına karışan üç kişinin silahlı saldırısına uğradı. O sırada gazetecilere açıklamada bulunan iki kardeşin vurulma anı, canlı yayında kameralara yansıdı.

OĞLU DA POLİSLE GİRDİĞİ ÇATIŞMADA ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Atiq Ahmed’in oğlu Esad Ahmed, bu hafta başlarında polisle girdiği silahlı bir çatışmada öldürülmüştü. Canlı yayındaki saldırıdan önce Atiq Ahmed’e geçtiğimiz günlerde polis tarafından vurularak öldürülen oğlunun cenazesine katılıp katılmadığı sorusunun yöneltildiği ve Atiq Ahmed’in son sözlerinin “Bizi almadılar, biz de gitmedik” olduğu duyuldu.

YAKIN MESAFEDEN VURULDULAR

AA’nın aktardığına göre, saldırganlar olayın ardından polise teslim oldu. Saldırganlardan biri teslim olurken Hindu milliyetçilerin Müslüman karşıtı kampanyalarında kullandığı ‘Jai Shri Ram’ (Lord Rama’ya Zafer) sloganını attı. Polis yetkilileri, saldırganların, motosikletlerle gelerek iki kardeşe yaklaştığını ve yakın mesafeden başlarından vurduğunu belirtti.

60 yaşındaki Atiq Ahmed, ‘insan kaçırma’ suçundan hüküm giydikten sonra 2019’da hapis cezasına çarptırılmıştı. Muhalefet partileri olayı güvenlik zafiyeti olarak değerlendirerek hükümeti suçladı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir