İbn-i Sina’nın reçetesinden: Zehri atan ve vücudu tertemiz yapan 10 besin

Dünya çapında ”Tıbbın Babası” olarak anılan İbn-i Sina, İslam’ın ”Altın Çağı” olarak anılan döneminin en önemli doktorlarından biridir.

Çalışmalarıyla dünya tıp tarihine adını altın harflerle yazdıran İbn-i Sina, aradan geçen yüzlerce yıla rağmen önerileriyle hastalıklara çare olmaya devam ediyor.

Her hastalık için bir şifa sunan İbn-i Sina, sık sık bin yıl önce kaleme aldığı Tıp Kanunu kitabında yazdığı tavsiyeleriyle gündeme geliyor.

Hastalık düşmanı besinlerden vücuda kuvvet veren besinlere kadar birçok reçetesi bulunan bilim insanı ve tabip, zehri atan ve vücudu tertemiz yapan bitkilere değinmeyi de ihmal etmedi.

İşte İbn-i Sina’nın çalışmalarına göre zehri atan ve vücudu temizleyen 10 bitki…

Zehri atan ve vücudu tertemiz yapan 10 bitki

Yıllar önce soğuk algınlığından mide problemlerine kadar her hastalığa karşı kendi şifalı ilaçlarını hazırlayan İbn-i Sina, besinlerin şifasını da tek tek açıklıyor.

Turunçgillerin kabuğunun bile şifalı olduğunu belirten ve suyundan reçeline kadar tüketilmesini öneren İbn-i Sina, cevizi ise balla tüketmeyi tavsiye ediyor.

16 yaşında insan sağlığı üzerine çalışmalara başlayan ve tarihe mührünü vuran alimlerin alimi, 4 asır okutulan ”El-Kanın Fi’t Tıbb” adlı eserinde zehri atan ve temizleyen bitkileri de sıraladı.

İbn-i Sina’nın kitabında yer alan bilgiye göre ıspanak, akciğere iyi gelir ve temizleyici etkisi bulunur. Mideye iyi gelen sedef otu ise damarları temizlemekte etkilidir.

  • Acı biber
  • Kantaron
  • Ispanak
  • Şakayık
  • Kamış
  • Sedef otu
  • Köpek otu
  • Yabani tere
  • Akasma
  • Kökboya

Related Posts

Türkiye’de kaç olay var? Maymun çiçeği riski büyüyor!

Maymun çiçeği virüsü süratle yayılmaya devam ederken Avrupa ülkeleri kırmızı alarm durumuna geçti. ABD, İngiltere, Kanada ve son olarak da …

Araştırmalara nazaran birden fazla kişi dişini gerçek fırçalamıyor: Hangi macun ve fırça kullanılmalı?

Martha Henriques BBC Future Getty Images Doğru biçimde fırçalama yoluyla dişlerimizi ve diş etlerimizi müdafaanın yanı sıra birçok kronik …

Dünyanın yeni kâbusu: Marburg

Enfekte bireylerde yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, halsizlik, kusma üzere tesirler birdenbire ortaya çıkıyor ve birçok hastada 7 gün içinde …

Türk Tabipleri Birliği açıkladı: Haziran’da 229 doktor yurtdışı için evrak aldı

Son olarak Konya Kent Hastanesi’nde kardiyoloji uzmanı Ekrem Karakaya tabancayla başından vurularak öldürüldü. Saldırgan birebir tabancayla …

Hasta yakınları evvel hemşireye sonra güvenlik görevlisine saldırdı

İZMİR – Ege Üniversitesi Hastanesi’nde hasta yakınları evvel hemşireye daha sonra kendilerini dışarı çıkaran görevlilere saldırdı. Atak nedeniyle …

Spontane İnsan Yanması nedir? İnsanın içinin yanması nedir, nasıl olur, neler olur? Kendiliğinden yanma fenomeni gerçek mi?

Spontane İnsan Yanması nedir, sorusunun yanıtı merak edilen konular arasında yer alıyor. Kendiliğinden insan yanmasının tanımları, 19. yüzyılda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.