İki ‘V’den Oluşan ‘W’ Neden ‘Çift U’ Şeklinde Okunuyor?

Dünyanın en çok konuşulan dili olan İngilizce ile hemen hemen herkesin yolu bir noktada kesişmiştir. Ülkemizde ilkokul seviyesinden itibaren öğretilen İngilizce; bazılarının akademik kariyeri oldu, bazılarının ise ulaşmak istediği hedef için bir araç.

İngilizce, hayatınızda nasıl bir konumda olursa olsun eğer dilin eğitimini aldıysanız bir noktada aklınıza illaki şu soru gelmiştir: ‘W’ harfi neden iki tane ‘V’ yan yana duruyor gibi görünmesine rağmen ‘double U’ yani ‘çift U’ şeklinde okunuyor?

Bu soruyu yanıtlamak için Orta Çağ’a gitmemiz gerekiyor.

‘W’ harfi, ilk olarak Orta Çağ’da kullanılmaya başlandı. Eski İngilizce yazılı dilinde Latin alfabesindeki harflerle birlikte eski rünler kullanılırdı. Alfabede kullanılan rünlerden biri ise Wynn rünüydü.

‘Rün nedir?’ diye soracak olursanız; runik yazı sisteminin temeli, İskandinav mitolojisine dayanır ve kelimenin kendisi ‘büyülü sembol’ veya ‘saklı ilim’ anlamına gelir. Runik alfabedeki çoğu sembol evrenseldir ve ilişkilendirildiği kavramın birçok niteliğini temsil eder. Örneğin bereket ile ilgili bir rün; bu kavrama dair toprak, tarım, yemek ve benzeri unsurları niteler.

Wynn, kelimelerde iki tane ‘U’ harfinin yan yana geldiği durumlarda kullanılıyordu ve çıkan sesi tanımlıyordu. Yani anlayabileceğiniz üzere Wynn rünü, kısa bir şekilde ‘çift U’ telaffuzunu temsil ediyordu. Harfin temeli buraya dayanıyor.

Peki ne oldu da modern İngiliz alfabesindeki ‘W’ şeklini aldı?

Webtekno’da da yer alan ‘W’ harfi, bugünkü haline modern matbaanın doğuşu ile birlikte geldi. Almancada ‘V’ harfinin telaffuzu, kelimede bulunduğu yere göre değişiyor. Matbaacılar, bu telaffuz farklılıklarını yazılı dilde belli edebilmek için ‘vv’ şeklinde basmaya başladılar.

Almanya’da matbaa geliştikten sonra basımevleri, alfabedeki harfler için stok harf basım araçları üretmeye başladılar. Bir süre sonra iki adet ‘V’ harfinin kullanımı iyice arttığı için basımevleri, bu sese özel üretilmiş olan bu kombinasyonu bir harf haline getirdiler. Böylelikle günümüzde bildiğimiz ‘W’ harfi ortaya çıkmış oldu.

Hatta bu harf aslında özellikle Latince kökenli diller olmak üzere birçok dilde ‘double V’ yani ‘çift V’ şeklinde telaffuz edilmekte.

Ne oldu da İngilizler bu harfe ‘double U’ demeye başladılar?

Almanya’da basılan harf kalıpları, dünyanın dört bir yanına dağıtılmaya başlandı, İngiltere de bu kalıpların dağıtıldığı ülkelerden biriydi. İngilizler bu kalıplar ellerine ulaştığında alfabelerinde o güne kadar yer almamış olan ‘W’ harfini ilk defa gördüler.

Alfabelerine yeni bir harf eklemek yerine İngilizler, ‘W’ harfini alfabelerinde bulunan ve ‘uu’ sesini temsil eden Wynn rünü ile değiştirmeyi akıl ettiler. Wynn rünü bazen ilk alt başlıktaki görseldeki simge yerine ‘uu’ şeklinde yazılıyordu.

Wynn rününü ‘uu’ şeklinde yazıldığında yeni gelen ‘W’ harfine benzemesinden dolayı İngilizler, bu iki harfi değiştirdiler. Önceden ‘uu’ şeklinde telaffuz edildiğinden dolayı da bu harfe ‘double U’ ismini verdiler.

Related Posts

Jüpiter’in uydusu Europa birinci defa yakından görüntülendi

NASA’dan yapılan açıklamada, Juno’nun, Europa Clipper araştırmasının ana amacı olan Europa’yı yakından görüntülemek için 2 saatlik fırsat …

Xbox’ın Donanım Farkını Ortadan Kaldıracak Gelecek Planları

Türkiye her ne kadar konsol konusunda tarafını PlayStation’dan yana belliyor olsa da Xbox’un popülaritesi gün geçtikçe artmaya başladı. Bu …

Nokia Cep Telefonu N97’nin Şaka Gibi Özellikleri

Günümüzde popüler olmaya başlayan katlanabilir telefon teknolojisi gibi, bundan yıllar önce de gizli klavyeye sahip telefonlar oldukça ilgi …

Fransız bir koleksiyoncunun devasa konsol koleksiyonunu internette satışa çıktı

Geçtiğimiz hafta, muhtemelen oyun konsolu koleksiyoncularından büyük ilgi gören bir eBay satış ilanı ortaya çıktı. Fransa merkezli biri, 2.200 …

SpO2 nedir? Akıllı saatler nasıl ölçüyor?

Giyilebilir teknoloji pazarının günden güne gelişmesiyle kullanıcı deneyimini artıran ve özellikle sağlık konusunda bir hayli yetenekli …

Nvidia doğruladı! RTX 40 ailesi yakında geliyor

Nvidia, bugün gerçekleştirdiği etkinlikte mali raporunu açıkladı. Açılış konuşması yapan Nvidia CEO’su Jensen Huang, RTX 40 ailesi için …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.