İktisat idaresi yetersiz kaldı

Ankara Sanayi Odası (ASO) Lideri Nurettin Özdebir yüksek enflasyon, dolarizasyon, döviz kurlarındaki oynaklık ve yüksek cari açığın iktisatta yapısal bir probleme dönüştüğü ihtarında bulundu.

Özdebir, “Ekonomi idaresi yapısal problemlerin tahlili noktasında yetersiz kalmış, yapısal dönüşüme ve üretime odaklanılması mecburî hale gelmiştir” dedi.

VARLIK FONUNA VAZİFE

ASO Meclisi’nde konuşan Lider Özdebir, iktisat idaresinin ithalata bağımlı olmayan bir üretim modeli ortaya koyması gerektiğini belirtirken, “Ekonominin kalıcı olarak dengelenmesi için enflasyon probleminin önceliklendirilmesi gerekir. Enflasyonun yarattığı belirsizlik yatırımcıyı yatırım konusunda utangaç davranmaya itiyor” tespitinde bulundu. Özdebir, bu yılın birinci 4 ayında ihracatın yüzde 22, ithalatın ise yüzde 40 arttığını, ithalatı frenlemek için ülke genelinde üretim odaklı seferberlik ilan edilmesi gerektiğini söyledi. Özdebir, ithal eserlerin içeride üretilmesi için Türkiye Varlık Fonu’na yatırım misyonu verilmesini istedi.

Tarlasını ekmeyene vergi bindirin

ASO Lideri Nurettin Özdebir, besin arz güvenliği ve ziraî üretimin en değerli gündem haline geldiğini, besine artık üretim ya da enflasyonu arttırıcı tesiri üzerinden değil, bir güvenlik sorunu olarak bakılması gerektiğini söyledi. Özdebir, “Ekilmeyen yerlerden vergi alınması uygulamasına geçilmesi, bu toprakların ekilmesi için bir sistem olarak uygulanabilir” teklifinde bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.