İSKİ: 85 noktada su baskını riski son buldu

İSKİ, 2019 yılından bugüne gerçekleştirdiği çalışmalarla tam 85 noktada su baskını riskine son verdi.

İstanbul’un kronik problemlerinden biri olan ve kentin bir çok noktasında yaşanan su baskınları İSKİ’nin gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarla son buluyor.

85 NOKTADA SORUN ÇÖZÜLDÜ

2019 yılında İstanbul’da su baskını yaşanan noktaları belirleyen İSKİ, buralarda çalışmalarına süratle başladı.

2019 yılından bugüne kadar 1.650 kilometre atık su şebekesi ve kolektörü ile 150 kilometre yağmursuyu kanalı imalatı gerçekleştirildi.

Ayrıca 6 kilometre atık su tüneli ve 7 kilometre yağmursuyu tüneli yatırımı yapıldı. Yeniden 69 derede 36 kilometre ıslah gerçekleştirildi.

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasaklarını da fırsata dönüştüren Yönetim, müdahale edilmesi güç alanlardaki çalışmalarını da tamamladı.

Yapılan çalışmalarla bir çok bölgede su baskını riski sona erdi.

Üsküdar Meydanı’nda denizle karanın birleşmesi imajları artık yaşanmazken Bakırköy İncirli Caddesi, Zeytinburnu 10. yıl Deresi, Esenyurt Taşağıl Deresi, Mecidiyeköy, Ortaköy, Kartal üzere İstanbul’un dört bir yanında tam 85 noktada su baskını sorunu çözüldü.

DENİZLERE DENETİMSİZ ATIKSU GİRİŞİ SON BULUYOR

İSKİ, yeniden İstanbul’un öteki bir kronik sorunu olan denizlere denetimsiz atık su girişine son vermek emeliyle da çalışmalarına devam ediyor.

Bugüne kadar bir çok noktada atık su girişi sona ererken geçtiğimiz günlerde tamamlanan İstavroz Atıksu Tüneli ile İstanbul Boğazı’na 13 bin metreküplük bir atık suyun denetimsiz girişi önlenmiş oldu.

Tünel vasıtasıyla atık sular Küçüksu Atıksu Arıtma Tesisi’ne ulaştırılırken her Kurban Bayramı’nda yaşanan manzaralar bu yıl yaşanmadı. Boğaz kana bulanmadı.

“ÇALIŞMALARIMIZ SÜRAT KESMEDEN SÜRÜYOR”

İSKİ’nin İstanbul’da kronik problemleri süratle çözdüğünü söz eden İSKİ Genel Müdür Vekili Dr. Şafak Başa, şöyle konuştu:

*Son yağışlar bize altyapının ne kadar değerli olduğunu bir sefer daha gösterdi. Biz de İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul vizyonu doğrultusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz.

*Şehrimize yakışmayan manzaralara son vermek için çalışıyoruz. Gerek su baskını riskini gerekse denizlere denetimsiz atık su girişini bitirmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

*Bugüne kadar 85 noktada su baskını riskine son verdik. Çalışma yaptığımız bu alanlarda da rastgele bir sorun yaşamadık.

*Çalışmalarımızın karşılığını alanda olumlu olarak gözlemledik. Kentin kalan kronik sorunlarını de süratle çözmeye devam edeceğiz.

Related Posts

İtalyan basını yazdı: ‘Fenerbahçe ve Galatasaray, Mauro Icardi için devrede!’

Süper Lig kulüplerinin transfer çalışmaları sürat kesmeden devam ediyor. İtalyan basınından La Gazzetta dello Sport’un haberine nazaran, Mauro …

Bakan Özer: Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı birimlerden 8 bin 269 ürünümüz tescil edildi

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından Patentle Türkiye programı çerçevesinde Ulusal Liseler Patent ve Faydalı Model Yarışması …

‘Kılıçdaroğlu’nu Suriye’ye göndereceğiz’ diyen avukat hudut dışı edildi

Gaziantep Valiliği, toplumsal medya hesabı üzerinden provokatif paylaşımlarda bulunduğu argüman edilen avukatla ilgili açıklama yaptı. Valilik …

Zelenskiy’den Zaporijya uyarısı: Türkiye de radyasyon tehlikesi altında

Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy, Rus ordusu tarafından Zaporijya Nükleer Santrali etrafına akınlar gerçekleştirildiğini savunarak dünya …

Türkiye İş Bankası Satranç Üstün Ligi yarın başlayacak

Türkiye İş Bankası Satranç Harika Ligi yarın Ankara’da başlayacak. Türkiye Satranç Federasyonundan yapılan açıklamaya nazaran, dünyanın ve …

İstanbul ve Bursa’da araçlar su altında kaldı: AKOM’dan yeni uyarı!

İstanbul’da sabah saatlerinden itibaren tesirli olan yağış nedeniyle birtakım bölgelerde trafik yoğunluğu yaşanıyor. Yağış Anadolu yakasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.