İsrail’den skandal karar: Türkiye, Afganistan ve Yemen’le bir tutuldu

İsrail’in İran’ın muhtemel intikam hücumları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetinde bulunmasının yankıları sürerken, bu sefer İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu skandal bir karara imza attı.

İsrail, İran’ın muhtemel intikam hücumları nedeniyle Türkiye’deki vatandaşlarına “Derhal ülkeden ayrılın” davetini sürdürüyor.

Ülkenin önde gelen yayın organlarından Times of Israel’in haberine nazaran, İsrail güvenlik güçleri, geçen hafta İsrail vatandaşlarını İstanbul’daki otellerinden tahliye etti. Argümana nazaran, tahliye edilen İsrail vatandaşları silahlı İranlılar tarafından kaçırılmak yahut öldürülmek niyetiyle aranıyordu.

Tahliye haberlerinin akabinde İsrail’den skandal bir karar geldi.

İRAN’LA BİLE BİR TUTULDU

İsrail Ulusal Güvenlik Kurulu, Türkiye’yi Afganistan ve Yemen üzere savaştan ziyan gören ülkelerle tıpkı düzeye getirerek, en önemli seyahat ihtarını yayınladı. Türkiye, İsrail’in en büyük sorun yaşadığı İran’la da bir tutuldu.

İsrail’in, Türk makamlarına tehdidi dahili olarak çözme talihi vermek için ihtar yayınlamayı bir mühlet ertelediği da öne sürüldü.

Times of Israel, bu ihtarların ve Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamalarının Türkiye-İsrail alakalarının olağanlaşma sürecinde gelmesine dikkat çekti. Gazete, Bu yılın başlarında İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog mevkidaşı Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir ortaya geldi ve geçen ay Türkiye dışişleri bakanı İsrailli mevkidaşı Yair Lapid ile görüşmek üzere Kudüs’e gittiğini hatırlattı.

‘ÇABALAR MEYVE VERDİ’

İsrail Başbakanı Naftali Benet, hususla ilgili yaptığı açıklamada, “Türk güvenlik güçleriyle birlikte yürütülen operasyonel eforlar meyve verdi” dedi.

Başbakan Bennett sonraki gün yaptığı açıklamada, “İsrail Devleti güvenlik güçleri bu hücumları engellemek ve saldırganları ve operatörlerini etkisiz hale getirmek için [güçleri dahilinde] her şeyi yapıyor” dedi. Vatandaşlarımızın korunması için dünyanın rastgele bir yerinde İsrail Devletinin gücünü kullanmaktan çekinmeyeceğiz” dedi.

İSRAİL’DEN GELEN İHTARLAR SÜRÜYOR

Hafta geçtikçe, İran hücrelerinin birçoğunun İsrail ve Türk güçleri tarafından etkisiz hale getirildiği bildirilmesine karşın, İsrail’den gelen ihtarlar daha da vahim hale geldi.

Cuma günü İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına kendilerini otel odalarına kilitlemeleri ve servis işçisi ve teslimat vazifelileri için bile kapıları açmaktan kaçınmaları davetinde bulundu.

Ancak Türkiye’deki İsrailliler için bu ikaz reaksiyona yol açtı. Türkiye’de yaşayan İsrailli İtay, Yahudi Telgraf Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Dürüst olmak gerekirse, bunu haberlerden yeni duydum” dedi. Güvenlik ve mahremiyet nedeniyle soyadının paylaşılmamasını istedi. Itay, rutinleri değiştirmek için pek fazla neden göremediğini belirtirken, İsraillilerin ortasında hususun çoklukla bu türlü algılandığını vurguladı.

UYARILARA KARŞIN GELİYORLAR

İsrail haber sitesi Walla’nın haberine nazaran 13 Haziran’da ihtarlara karşın 21 uçakla 3 bin 750 kişi İsrail’den Türkiye’ye hareket etti. İsrailli uzmanlar, tüm bu ihtarlara karşın İsrailli vatandaşların Türkiye’ye seyahat etmeye devam ettiğini vurguladı.

İran İhtilal Muhafızları’nın üst seviye isimlerinden Albay Hassan Sayid Khodaei’nin geçen ay konutunun önünde silahlı taarruza uğrayarak öldürülmesi sonrasında İsrail idaresi, İran’ın mümkün akınları nedeniyle vatandaşlarına “Türkiye’ye gitmeyin” ikazında bulunmuştu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.