İsveç NATO’ya resmen müracaat yaptı: Belgeyi imzaladı

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, ülkesinin NATO’ya üyelik müracaat dokümanını imzaladı.

Dışişleri Bakanlığında canlı yayında NATO’ya üyelik başvurusunu imzalayan Linde, İsveç için en düzgününü yaptığını söyledi.

Linde, müracaat dokümanının kısa müddette Finlandiya ile birlikte NATO’ya teslim edileceğini kelamlarına ekledi.

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, dün, parlamentoda yapılan görüşmeler sonrasında İsveç hükümetinin NATO’ya müracaat yapma kararı aldığını açıklamıştı.

TÜRKİYE’NİN İTİRAZLARI

Ankara teröre dayanak verdikleri gerekçesiyle Finlandiya ve İsveç’in üyeliğine karşı çıkıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün bir sefer daha Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine onay vermeyeceğini söyledi.

Erdoğan “İknaya gelmek için yorulmasınlar” dedi.

PUTİN GÖZDAĞI VERDİ

Rus önder Vladimir Putin, ülkesinin Finlandiya ve İsveç ile sorunu olmadığını savundu. NATO’nun genişlemesine karşı direkt bir tehditte bulunmadı.

Lakin örgütün askeri altyapısının bu ülkeleri kapsayacak halde genişletilmesi halinde “karşılık verileceğini” söyledi. Putin, “Bize karşı nasıl bir tehdit yaratacağını göreceğiz, ona nazaran karşılık vereceğiz” dedi.

Putin’in yakın etrafından, eski Devlet Lideri Dimitri Medvedev, geçen ay, Baltık kıyısındaki toprağı Kaliningrad’a nükleer silah ve hipersonik füze konuşlandırabileceğini söylemişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.