Johnson: Partinin Covid kurallarına aykırı olduğu konusunda kimse beni uyarmadı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, eski başdanışmanı Dominic Cummings’in, Başbakanlık’ta 20 Mayıs 2020’de karantina önlemleri sürerken düzenlenen, kendisinin de katıldığı partiyle ilgili iddialarını yalanladı. Cummings’in “Başbakan Johnson, partinin kurallara aykırı olduğu yönünde uyarıldı” demesinin ardından Johnson bugün yaptığı açıklamada, ”Kimse beni, organizasyonun kurallara aykırı olduğu yönünde uyarmadı. Öyle olsaydı hatırlardım” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de gözler, Başbakanlık’ta korona virüsü kısıtlamaları sürerken yapılan etkinlikleri araştıran Sue Gray’in raporuna çevrildi. Başbakan Johnson’a, Sue Grey’in raporunda, Parlamento’ya yalan söylediğine hükmedilmesi halinde istifa edip etmeyeceği de soruldu. Johnson bu soruya, “Sue Grey’in raporu beklenmeli” yanıtını verdi.

CUMMINGS NE DEMİŞTİ?

Dominic Cummings, kişisel blogunda yaptığı açıklamada, “Başbakan, partilerle ilgili olarak Parlamento’ya yalan söyledi” demişti. Johnson, geçen hafta Avam Kamarası’nda yaptığı konuşmada, Başbakanlık Konutu’nun bahçesindeki toplantıya, sıkı çalışan personele teşekkür etmek için gittiğini ve 25 dakika kaldığını söylemişti. Cummings ise Johnson’ın bahçede “içkili bir parti düzenlendiğini bildiğini ve bunun kendisine söylendiğini” iddia etmişti.

Cummings’e göre ise Johnson’ın özel kalem müdürü Martin Reynolds 100 personeli “Başbakanlık Konutu’nun bahçesinde sosyal mesafeli içki partisine” davet eden bir e-posta gönderdi, “çok üst düzey bir yetkili, buna davetin kuralların ihlali anlamına geldiğini belirten bir e-postayla yanıt verdi.” Cummings kendisinin de Reynolds’a davet ile kuralların çiğnendiğini söylediğini kaydetti.

BBC’ye konuşan Başbakan Yardımcısı ve Adalet Bakanı Domonic Raab, Cummings ve Johnson’ın tamamen farklı şeyler söylediklerini vurguladı. Raab, Avam Kamarası’na yalan söyleyen herhangi bir başbakan ya da bakanın istifa edip etmeyeceği sorulduğunda, “Evet” yanıtını verdi ve şunları söyledi: “Normalde, yalan söylüyorsa, bu düzeltilmezse ve kasıtlıysa istifa eder… İlke bu… Kamusal yaşamda en yüksek standartları koruyoruz. Bu kritik derecede önemli.” Raab, Johnson’ın başbakan ve Muhafazakar Parti lideri olarak uzun yıllar görevlerine devam edeceğinden ve partisini bir sonraki seçime götüreceğinden emin olduğunu söyledi.

Maliyet Bakanı Rishi Sunak da Başbakan Johnson’a “elbette” inandığını belirterek, “Varsayımlara girmeyeceğim. Bu konularda bakanlık mevzuatı açık” dedi.

‘CUMMINGS KİLİT BİR TANIK’

İşçi Partisi’nin içişleri sözcülerinden Sarah Jones ise Cummings’in iddiaları için “olağanüstü” dedi. İskoç Ulusal Partisi (SNP) Avam Kamarası Grup Başkanı Ian Blackford ise Cummings’in “kilit bir tanık” olduğunu ve Covid kısıtlamaları sırasında hükümet binalarındaki toplantılar hakkında soruşturma yürüten Sue Gray’in onu dinlemesi gerektiğini söyledi.

Açıkça Başbakan’a Johnson’a güvenmediğini söyleyen iktidardaki Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinden Andrew Bridgen ise BBC’de yayımlanan Newsnight programında yaptığı açıklamada, seçmenlerden günde 1000’den fazla e-posta aldığını söyleyerek, “Ezici çoğunluk başbakanın pozisyonunu yeniden düşünmesi gerektiğini söyledi” dedi.

“Sue Gray, Cummings dahil tüm tanıkları sorgulamalı” diyen Bridgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğer Gray başbakanın parlamentoyu yanılttığına hükmederse, bu çok am çok ciddi bir meseleye işaret eder ve bence bu Johnson’ın kariyerinin muhtemelen sonu demektir.”

Muhafazakar Parti’nin Meclis grubunda Boris Johnson hakkında güven oylaması yapılması için partinin 360 milletvekilinden 54’ünün bu yöndeki taleplerini parti yönetimine bildirmesi gerekiyor. Şu ana kadar iktidar partisinden altı milletvekili Johnson’ın istifasını istedi. (BBC Türkçe)

Related Posts

2,5 milyon liraya satacaklardı, suçüstü yakalandılar

Başkentte 3 kuşkulu ele geçirdikleri tarihi yapıtları 2,5 milyon lira karşılığında satmaya çalışırken jandarma tarafından yakalandı. İsimli …

Brezilya’da seçim günü Lula, ‘Tropik Trump’a karşı

11 adayın yarıştığı seçimlerde, mevcut Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile İşçi Partisi’nin solcu adayı ve eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da …

EYT ile emekli olacak kişi sayısı: Birinci etapta 1 milyonun üzerinde

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT düzenlemesinden birinci etapta yararlanacakların yaklaşık sayısını açıkladı. Haber …

Mersin saldırısında yeni gelişme

Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bir tutuklama kararı geldi.İl Emniyet …

AK Parti’li Turan’dan Kılıçdaroğlu’na reaksiyon: Siyasi tarihinde en büyük utanç

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 16. Besin Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılış programına Çanakkale Valisi …

Gaziantep’te kızının cenazesini alan baba kendinden geçti

Gaziantep’te yaşanan minik çocuk cinayeti, Türkiye’yi yasa boğmuştu. 3 yaşındaki Lina darbedilerek öldürülüp, cesedi derin dondurucuya konuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.