Muhalif lider hapis cezasına çarptırıldı, protestolarda 9 kişi hayatını kaybetti

Batı Afrika ülkesi Senegal’de muhalif lider ve cumhurbaşkanı adayı Ousmane Sonko’nun ‘gençleri suça sevk ettiği’ gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılması sonrası çıkan olaylarda dokuz kişi hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Antoine Diome, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, protestolarda can kayıplarının olduğunu duyurarak “Kamu ve özel mülkiyetin zarar görmesini ve şiddet olaylarını reddediyoruz” dedi.

‘CİNSEL SALDIRI’ SUÇLAMASINDA BERAAT ETTİ

AA’nın aktardığına göre, Diome, başkent Dakar ile Ousmane Sonko’nun belediye başkanı olduğu Ziguinchor’da düzenlenen gösterilerde dokuz kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sonko, Senegal’in başkenti Dakar’da dün (1 Haziran) görülen duruşmada cinsel saldırı suçlamasından beraat etmiş, ancak ‘gençleri suça teşvik ettiği’ gerekçesiyle 2 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Sonko ile yargılanan ve davaya konu olan cinsel saldırı olayının gerçekleştiği öne sürülen güzellik salonunun sahibi Ndeye Khady Ndiaye de ‘zinaya ve ahlaksızlığa zemin hazırlamak’ suçlamasından 2 yıl hapse mahkum edilmişti.

‘MAHKEME KARARI SİYASİ BİR KOMPLONUN PARÇASI’

Ousmane Sonko, hakkındaki suçlamaları reddederek, davanın siyasi amaçlı olduğunu savunmuştu. Sonko’nun partisi PASTEF tarafından yapılan açıklamada da mahkemenin verdiği kararın siyasi bir komplonun parçası olduğu belirtilerek, parti destekçileri ‘tüm faaliyetleri durdurmaya ve sokaklara çıkmaya’ çağrılmıştı.

Muhalif lider, Dakar’da 3 Şubat 2021’de “Sweet Beauty” güzellik salonu çalışanına tecavüz etmekle suçlanmış, çıkan olaylarda 14 kişi yaşamını yitirmişti. Muhalif lider, bu suçlamayla hüküm giymesi halinde seçimlerde cumhurbaşkanı adayı olamayacaktı. Sonko’nun aldığı bu cezanın adaylığına engel olup olmayacağı ise henüz netlik kazanmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir