Mustafa Varank: Uzay için müracaat sayısı 150 oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Sanayinin Önderleri Programı Tanıtım Toplantısı’nda katıldı.

Bakan Mustafa Varank, toplantıdaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kabine toplantısı sonrasında duyurduğu müjdeye değindi.

“Türkiye ender ülkeler ortasında yer alacak”

AA’nın haberine nazaran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türk uzay yolcusu ve bilim misyonu projesini resmi olarak başlattığına işaret eden Bakan Varank, şöyle konuştu:

“Bu proje, geçen yıl Türkiye Uzay Ajansı uyumunda devreye aldığımız ve 10 kritik amaçtan oluşan Ulusal Uzay Programı’mızın kıymetli bir etabını oluşturuyor. Projeyle, seçilecek bir Türk vatandaşını 2023’te bilimsel faaliyetler yürütmek üzere 10 günlüğüne milletlerarası uzay istasyonuna göndereceğiz. Yaklaşık 15 yıl evvel Dünya yörüngesine yerleştirilen bu istasyon, insanlık tarihinin en değerli yapısı olarak bedellendiriliyor. Bugüne kadar istasyonu 20 farklı ülkeden birden fazla bilim insanı 258 kişi ziyaret etti. Burada biyoteknolojiden gereç bilimine, insan araştırmalarından uzay bilimlerine kadar çeşitli alanlarda 3 binden fazla deney gerçekleştirildi. Göndereceğimiz bu kişi de kendisinin ya da Türkiye’deki öteki bilim insanlarının bilimsel test ve deneylerini istasyondaki yer çekimsiz uzay ortamında gerçekleştirecek. Bu itibarlı misyon sayesinde Türkiye, uzaya vatandaşını gönderen ender ülkeler ortasında yer alacak.”

“Bayrağımızı uzayda taşıyacak lişi rol model olacak”

Varank, seçilecek bilim elçisinin Türkiye’nin gelecekteki ulusal kahramanlarından biri olacağını düşündüğünü belirterek, “Bayrağımızı uzayda gururla taşıyacak bu kişi, gelecek kuşaklar için bir rol model olacak ve onların uzay çalışmalarına ilgi göstermesinin önünü açacak. Bu proje mutlaka tek seferlik bir uzay seyahati olarak düşünülmemeli. Biz Ulusal Uzay Programı ile ülkemizde uzman bir uzay ekosistemi oluşturmayı hedefliyoruz. Zira fakat bu formda kazanımlarımızı daima artırabilir ve öbür alanlara aktarabiliriz. Bugüne kadar gökyüzü müşahede altyapıları, haberleşme ve yer müşahede uyduları ile uzay alanında çok kıymetli kabiliyetler edindik. İşte uzay yolcusu projesiyle de önemli bir çarpan tesiri oluşturacak ve sahip olduğumuz bu yerli ve ulusal kabiliyetleri beşerli uzay vazifesine aktaracağız.” dedi.

“Şu ana kadar 150 kişi müracaat yaptı”

Uzaya gönderilecek kişinin seçilmesi sürecine değinen Varank, şu tabirleri kullandı:

“Başvuru, kıymetlendirme ve eğitim süreçleri büsbütün bilimsel asıllara dayalı yürüyecek. Müracaatları kabul etmek ve adayları süreç hakkında bilgilendirmek üzere bir internet sayfası oluşturduk. 23 Haziran saat 20.23’e kadar ‘www.uzaya.gov.tr’ adresinden müracaatları kabul edeceğiz. Cumhurbaşkanı’mız projeyi duyurduktan şu ana kadar sayfayı 2,7 milyon kişi ziyaret etti. 27 bin kişi de kayıt sayfasına giriş yaptı. Şu anda bütün kuralları sağlayan ve başvurusunu tamamlayan kişi sayısı da 150.

“İlgi çok yüksek”

Bu kadar kısa müddette gelen yüksek sayıdaki müracaatlar, projeye ilginin ne kadar yüksek olduğunu da gösteriyor. Ancak alışılmış bu güçlü bir misyon olacak. O nedenle yalnızca muhakkak koşulları sağlayanların başvurusu kabul edilecek. Başvurmak için 45 yaşından genç olmak gerekiyor. Mühendislik, tıp, fen bilimleri, temel bilimler, fen bilimleri alanlarında lisans derecesine sahip olanlar başvurabilecek. Çok güzel derecede İngilizce bilmek bir başka değerli kriter. Fizikî yapıyla ilgili olarak da adayların 149,5 ila 190,5 santimetre ortasında uzunluk uzunluğuna ve 43 ila 110 kilogram tartıya sahip olması gerekecek. Bunun yanında görme, protez kullanma, tansiyon, ruhsal durum ve hudut sistemi rahatsızlıkları üzere genel sıhhat duyumuyla ilgili de birçok kriter mevcut.”


“Şartları sağladam müracaat yapardım”

Varank, uzaya duyduğu ilgiden bahsederek, “Ben şayet koşulları sağlasaydım çok önemli bir biçimde başvurmayı düşünürdüm. İnanması sıkıntı olabilir lakin ben her vakit uzunluktan kaybeden biri olarak bu sefer yaştan eleniyorum. Eminim ki gençlerimiz başta olmak üzere birçok vatandaşımız da benim üzere uzaya özel bir ilgi duyuyor. O nedenle koşulları sağlayan herkesi başvurmaya davet ediyorum.” dedi.

“Daha fazla muvaffakiyete imza atacağız”

Müracaatlar alındıktan sonra ayrıntılı kıymetlendirme süreçlerinin işleyeceğini söyleyen Varank, tüm basamaklardan sonra 2 Türk vatandaşının seçilerek uzay seyahati için gerekli eğitimlere başlayacağını tabir etti. Varank, “Eğitimlerin sonundaysa bu 2 adaydan biri, üstlendikleri tarihi misyon için 2023’te bilim elçisi olarak milletlerarası uzay istasyonuna gönderilecek.” diye konuştu.

Varank, Türkiye’nin uzay serüveninde bu vazifenin bir başlangıç olduğuna dikkati çekerek şunları söyledi:

“Milli Uzay Programı’mızdaki öteki gayeler noktasında da çalışmalarımızı tüm süratiyle devam ettiriyoruz. Aya ulaşmaktan uzay ekosistemi oluşturmaya, kalıcı memleketler arası birliktelikler kurmaktan insan kaynağı geliştirmeye geniş bir yelpazedeki adımlarımızı birer birer atıyoruz. Uzay çalışmaları çok stratejik bir alan. Burada edineceğimiz bilgi ve yetkinlikler başta endüstrimizin teknolojik dönüşümünü tetikleyerek bir üst lige çıkmamızı sağlayacak. O nedenle ben kıymetli sanayicilerimize buradaki gelişmeleri yakından takip etmeyi şiddetle tavsiye ediyorum. Yakın vakitte burada çok canlı bir ekosistem oluşacak. Hasebiyle bu ekosistemin güçlü bir kesimi olma noktasında gerekli hazırlıkları şimdiden yapmanız gerekiyor. Sizler bu sürece entegre olduğunuzda bugün tanıtımını yaptığımız üretim artışlarının en az 10 kat daha fazlasına imza atacağımızdan kuşkunuz olmasın.”

Bakan Varank, şimdiden endüstricilerden uzaya gidecek Türk vatandaşının giyeceği kıyafetlerle ilgili soru almaya başladıklarını belirterek, “Sponsor olmak isteyenleri şimdiden duyuyoruz, bunlarla ilgili süreçleri arkadaşlarımız yürütecekler.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.