Putin’den Batı’ya Ukrayna uyarısı: ‘Silah göndermeye devam ederseniz Ukrayna’da daha fazla yeri gaye alacağız’

 

Getty Images ABD, Rus topraklarına hücum düzenlenmemesi şartıyla Ukrayna’ya orta menzilli gelişmiş HIMARS roketleri göndereceğini açıkladı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Batı ülkelerinin Kiev’e silah yardımına devam etmesi durumunda Ukrayna’da daha fazla yeri maksat alacaklarını açıkladı.

Bu açıklama, Kiev’in haftalar sonra birinci kere roket saldırısına uğradığı Pazar günü yapıldı.

Rusya Avrupa ülkelerinin gönderdiği tankların amaç alındığını duyururken Ukrayna ise saldırılan yerin bir demiryolu tamir fabrikası olduğunu belirtti.

Rusya son devirde Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesini işgal etmeye odaklanmıştı.

Rus ordusu burada yavaş bir halde ilerlerken birtakım Batı ülkeleri de Ukrayna’nın geri kalanına silah göndermeye devam etmişti.

Son olarak ABD Ukrayna’ya HIMARS isimli yüksek hassasiyete ve 70 kilometre menzile sahip roket sistemi göndereceğini duyurmuştu.

Almanya ise Ukrayna’ya göndereceği en gelişmiş hava savunma sistemleri olan Iris-T’lerin her birinin bir Ukrayna kentini Rus hava ataklarından koruyabileceğini açıklamıştı.

Vladimir Putin, Rusya devlet televizyonunda Pazar günü yayınlanan söyleşisinde “Ukrayna’ya yapılan silah yardımının tek bir gayesi var: Silahlı çatışmayı olabildiğince uzatmak” dedi ve ekledi:

“Uzun menzilli silahlar gönderirlerse bundan gerekli sonuçları çıkarak ve şimdi maksat almadığımız noktalara akınlar düzenleyeceğiz.”

Donbas bölgesindeki çatışmalar son günlerde Severodonetsk’te ağırlaşmış durumda.

Reuters Donbas’ta cephedeki bir Ukrayna askeri

Evvel kentin büsbütün Rus güçlerinin eline geçtiği açıklanmış, akabinde da Ukrayna ordusu kente geri girerek yarısını ele geçirdiklerini duyurmuştu.

Luhansk Valisi Sergiy Haidai kentte 15 bin sivilin olduğunu ve çatışmalar nedeniyle tahliye edilemediklerini söyledi.

Rus devlet televizyonunun savaş muhabirlerinden Aleksander Sladkov, Rus general Roman Kutuzov’un hayatını kaybettiğini duyurdu.

Rus ordusunun seçkin paraşüt birliklerinde yer alan generalin “askerlere cephede liderlik ederken öldüğünü” belirten muhabir, tam olarak hangi cephede öldüğünü ise söylemedi.

Sladkov, Kutuzov’un Ukrayna’da ölen dördüncü Rus generali olduğunu öne sürdü. Ukrayna ordusu ise 12 Rus generalin öldürüldüğünü sav ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.