RTÜK’ün 1.5 yıllık karnesi ortaya çıktı: 4 kanalın hiç cezası yok

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, TÜRGEV ve Ensar Vakfı üzerinden Amerika’ya para aktarılması ile ilgili açıklamasını eş vakitli olarak yayınlayan KRT TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye ceza vermesiyle bir defa daha gündeme gelen RTÜK, 2021 yılı ve 2022 yılının 1 Ocak-31 Mayıs ortasını kapsayan birinci 5 ayda FOX TV, KRT TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye toplamda 91 sefer para cezası kesti.

4 KANALIN İSE HİÇ CEZASI YOK

Üst şura birebir tarihlerde ATV, Beyaz TV, Kanal D, Show TV, Star TV, TGRT Haber kanallarına toplamda 7 kere para cezası uygularken A Haber, Ülke TV, TV Net ve Kanal 7’ye rastgele bir idari yaptırım cezası vermedi.

RTÜK’ün 2021 yılında uyguladığı ceza oranları ve kanallar şöyle:

“FOX TV: 2 kere yüzde 3, 9 kez yüzde 2, 1 kez yüzde 1 oranında,

KRT: 7 kere yüzde 2, 1 kere yüzde 3 oranında,

Halk TV: 6 kere yüzde2, 1 sefer yüze 1, 15 kere yüzde 2 oranında,

Tele 1: 5 kere yüzde 3, 14 kere yüzde 2 oranında,

A Haber: 0,

Ülke TV: 0,

TV Net: 0,

Kanal 7: 0…”

TOPLAM 24 CEZA

RTÜK, 2022 yılının 1 Ocak-31 Mayıs olmak üzere birinci 5 ayında FOX TV’ye 4, KRT’ye 4, Halk TV’ye 5, Tele 1’e 7, Flash TV’ye 4’er kez olmak üzere toplam 24 ceza verdi. Üst konsey, tekrar birebir vakit diliminde ATV, Beyaz TV, Kanal D, Show TV, Star TV, TV 8 ve TGRT Haber’e 1 sefer olmak üzere ceza verirken, cezaların nedeni kamuoyunda reaksiyon çeken ‘kadın programları’ oldu.

SON CEZA KILIÇDAROĞLU’NUN AÇIKLAMALARINI YAYIMLAYAN KANALLARA

Konsey son olarak 30 Mayıs Pazartesi günü CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ensar Vakfı ve TÜRGEV üzerinden Amerika’ya para gönderildiği açıklamasını “eş zamanlı” olarak yayımlayan KRT TV, Halk TV, Tele 1 ve Flash TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında para cezası vermişti. Ana muhalefet partisi başkanının açıklamalarının yayınlanmasına verilen ceza kamuoyunda reaksiyon çekmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.