Rusya temerrüde düşecek mi?

Sözcü Gazetesi’nin haberine göre Ukrayna’yı işgali nedeniyle sert yaptırımlarla karşılaşan ve ekonomik şok yaşayan Rusya için kritik gün geldi.

Rusya’nın bugün 117 milyon dolarlık dış borç faizini ödemesi gerekiyor ancak Moskova’dan dış borç ödemelerinin Rus rublesi cinsinden ödenebileceğine dair açıklamalar gelmişti.

Bu nedenle, borcun döviz yerine ruble cinsi olarak ödenmesi durumunda ülkenin temerrüde düşüp düşmeyeceği tartışılıyor.

Rusya’dan hükümetin dolar ve euro cinsi borçlarının toplamda yaklaşık 40 milyar dolar olduğu ve bunun yarıya yakınının yabancılara olduğu tahmin ediliyor.

Rus şirketlerinin ise toplamda 105 milyar dolarlık döviz cinsi borcu bulunuyor.

PUTİN’DEN KARARNAME

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “dost olmayan” ülkelerdeki şirketlere borçların sadece ruble cinsinden ödenmesini öngören bir kararnameye iki hafta önce imza atmıştı.

Bu açıklama sonrasındaki ilk tahvil geri ödemesi bugün olduğu için, uluslararası piyasalarda gözler bu ödemeye çevrildi.

Moskova, 640 milyar dolarlık merkez bankası rezervinin yaklaşık yarısı Batı ülkeleri tarafından dondurulduğu için, yaptırım uygulayan ülkelere ödemeleri ruble cinsi yapabileceğini açıklamıştı.

Ruble cinsi ödemenin kabul edilmemesi durumunda temerrüt için 30 günlük teknik süre başlayacak.

FITCH’TEN UYARI

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Rusya’nın dolar cinsi kupon ödemelerini ruble olarak yapması durumunda temerrüde düşeceği uyarısında bulundu.

Fitch, Rusya’nın ruble cinsi tahvil ödemeleri için de uyarıda bulundu ve 2 Mart tarihli ruble cinsi tahvil geri ödemesinin yurt içi yerleşiklere yapıldığını ancak yurt dışı yerleşiklere yapılmadığını aktardı ve 30 günlük temerrüt süresine işaret etti.

Fitch Ratings, 2 Mart’ta ve 9 Mart’ta aldığı kararlarla Rusya’nın yabancı para cinsi kredi notunu toplamda 12 kademe birden düşürerek ‘temerrüde yakın’ olduğuna işaret eden ‘C’ seviyesine çekmişti.

Diğer büyük kredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s de Rusya’nın notunu ‘temerrüde yakın’ kategorisine çekmişti.

EN SON 1918 YILINDA OLDU

Rusya, yerel para cinsi tahvillerinde en son 1998 yılında temerrüde düşmüştü. Döviz cinsi tahvillerinde ise temerrüt, en son 1918 yılında, yani 104 yıl önce, Bolşevik Devrimi’nin hemen ardından yaşanmıştı.

Dünya genelinde en son 2020 yılında Arjantin ve Lübnan, borçlarını geri ödeyemeyerek temerrüde düşmüşlerdi.

Related Posts

‘Guguk Kuşu’ filminin yıldızı hayatını kaybetti

88 yaşında hayatını kaybettiği açıklanan Louise Fletcher, 1975 yapımı “Guguk Kuşu” filmindeki Hemşire Ratched rolüyle tanınıyordu.Fletcher, bu …

Ölümlü kaza sonrası, helikopteri Ruslar da inceleyecek

Denizli’nin Çardak ilçesinde, Kastamonu’dan Marmaris’teki yangına takviyeye giderken düşen ve Rus asıllı bir mühendis ile bir teknisyenin …

AKP’li Üsküdar Belediyesi, park alanını diğer parselle takas ederek imara açtı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi, Üsküdar Belediyesi’nin, Kandilli Mahallesi 946 ada, 33 parselin bir kısmı ile birebir ada içindeki 23 …

Canlı yayında isim verdi: Okan Buruk istemiyor! Yerine oyuncu bakıldı

Süper Lig’in ilk 7 haftasında topladığı 16 puanla Adana Demirspor’un ardından averajla ikinci sırada bulunan Galatasaray’da milli ara öncesi …

Antalya’nın arkadaş cinayeti sanığına 18 yıla kadar mahpus istemi

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Liman Mahallesi Akdeniz Bulvarı Konyaaltı Kıyısı’nda kendi arkadaş kümeleri ile alkol alan Orhan Tayoğlu ile Erhan …

Bir Demet Tiyatro’nun unutulmayan sahnesi: Beni Aziz Nesin kışkırttı

2 Temmuz, bir katliam tarihi olarak hafızalara kazınmış durumda. Yazar ve sanatçılardan oluşan 33 kişinin Sivas’ta kaldığı otelde yakılarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.