Son Dakika: Doğalgaz ve elektriğe dev artırım

Doğalgaza bir dev artırım daha geldi. BOTAŞ’tan yapılan açıklamaya nazaran; elektrik üretimi için kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 49,5 endüstride kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 50,8 ve konutlarda kullanılan doğalgazın satış fiyatına yüzde 20,4 artırım yapıldı.

Boru Sınırları ile Petrol Taşıma AŞ’nin (BOTAŞ) internet sitesinde, eylül ayına ait doğalgaz tarife tablosu yayımlandı. Buna nazaran, doğalgaza yüzde 20 artırım geldi.

Kurumdan yapılan açıklamada şu sözler kullanıldı;

Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir güç kaynağı olup, yüzde 99’dan fazlası yapılan milletlerarası mutabakatlar çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir.

Dünyada pandeminin tesirinin azalmasıyla birlikte artan doğal gaz talebine bağlı olarak global güç piyasalarındaki doğal gaz fiyatlarında yüksek oranda artışlar meydana gelmiş olup, bu durum kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte ve takip edilmektedir. Buna ilaveten, Avrupa’nın en büyük doğal gaz tedarikçisi pozisyonundaki Rusya ile Ukrayna ortasında başlayan savaş sonrasında doğal gaz fiyatlarındaki yükseliş artarak devam etmiş ve pandemi öncesine nazaran global piyasalardaki doğal gaz fiyatlarında %2000’e varan oranlarda artış meydana gelmiştir. Buna rağmen, global piyasalardaki yüksek doğal gaz fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize tıpkı oranda yansıtılmamıştır.

Diğer taraftan, bağımsız yayın organı Evsel Güç Fiyat Endeksi’ne (HEPI-Household Energy Price Index) ve EUROSTAT datalarına nazaran konutlarda ve sanayi kuruluşlarında Avrupa ülkeleri ortasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.

1 Eylül 2022 tarihi prestiji ile tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde minimum seviyede etkileyecek halde doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması maalesef mecburî hale gelmiştir. Bu kapsamda, 1 Eylül 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere;

Konutlarda kullanılan doğal gazın en son satış fiyatlarında ortalama yüzde 20,4

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde kullanılan doğal gazın son satış fiyatlarında ortalama %47,6

Sanayide kullanılan doğal gazın en son satış fiyatlarında ortalama yüzde 50,8

Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın son satış fiyatlarında ortalama yüzde 49,5

oranında artış yapılmıştır.

Bu artışlara karşın, bilhassa Konutlarda kullanılan doğal gazda tüketicilerimize yüzde 80’in üzerinde dayanak verilmeye devam edilmektedir.”

BİR ARTIRIM DA ELEKTRİĞE

Doğalgazın akabinde bir artırım da elektriğe geldi. Konutlarda kullanılan elektriğe eylül ayından itibaren yüzde 20 zam yapıldığı duyuruldu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), konutlarda eylül prestijiyle geçerli olacak elektrik tarifesine yüzde 20 artırım yapıldığını bildirdi.

EPDK tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

  • Pandeminin tesirlerinin global ekonomilerde tesirini sürdürdüğü bir periyotta başlayan Rusya-Ukrayna savaşı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya güç piyasaları için ağır sonuçları beraberinde getirmiştir.
  • ‘Küresel güç krizi’ olarak da yorumlanan bu süreçte neredeyse bütün ham unsur fiyatlarında inanılmaz artışlar yaşanmış bu durum ülkemizdeki güç üretim maliyetlerini de olumsuz etkilemiştir.
  • Özellikle son aylarda global piyasalardaki güç hammadde fiyatlarındaki artışların muhakkak düzeyleri geçmesi sebebi ile son elektrik tarifelerinde mesken ve ziraî faaliyetler abone kümeleri için %20, kamu ve özel hizmetler bölümü ile öteki aboneler kümesi için %30, sanayi abone kümesi için %50 oranında artış yapılmıştır. Bu artışla birlikte 100 kWh elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek meblağ 173,46 TL olmuştur.
  • Yeni tarifeler 1 Eylül 2022 tarihi prestijiyle yürürlüğe girecektir.

KILIÇDAROĞLU, ERDOĞAN’A SESLENMİŞTİ

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, artırımdan saatler evvel yaptığı paylaşımda “Erdoğan elektrikte yeni bir artırımı aklından bile geçirme. Milletin ekmeği yok. Anlıyor musun, harcanacak bir şey kalmadı. Yok ya hu. Yok arkadaş yok!” tabirlerini kullanmıştı.

Related Posts

2,5 milyon liraya satacaklardı, suçüstü yakalandılar

Başkentte 3 kuşkulu ele geçirdikleri tarihi yapıtları 2,5 milyon lira karşılığında satmaya çalışırken jandarma tarafından yakalandı. İsimli …

Brezilya’da seçim günü Lula, ‘Tropik Trump’a karşı

11 adayın yarıştığı seçimlerde, mevcut Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile İşçi Partisi’nin solcu adayı ve eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da …

EYT ile emekli olacak kişi sayısı: Birinci etapta 1 milyonun üzerinde

AK Parti Genel Lider Yardımcısı Jülide Sarıeroğlu, EYT düzenlemesinden birinci etapta yararlanacakların yaklaşık sayısını açıkladı. Haber …

Mersin saldırısında yeni gelişme

Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine yönelik terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında bir tutuklama kararı geldi.İl Emniyet …

AK Parti’li Turan’dan Kılıçdaroğlu’na reaksiyon: Siyasi tarihinde en büyük utanç

Çanakkale’nin Biga ilçesinde 16. Besin Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. Açılış programına Çanakkale Valisi …

Gaziantep’te kızının cenazesini alan baba kendinden geçti

Gaziantep’te yaşanan minik çocuk cinayeti, Türkiye’yi yasa boğmuştu. 3 yaşındaki Lina darbedilerek öldürülüp, cesedi derin dondurucuya konuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.