Ticaret Bakanlığı oteller konusunda uyardı: Toplumsal medya, bildiri ve maillere dikkat!

Tüketiciler, yazın yaklaşmasıyla turizm dalında faaliyet gösteren kuruluşların yürüttüğü ağır reklam ve tanıtım faaliyetleriyle karşı karşıya.

Tatil tercihi yapılmadan evvel dikkat edilmesi gereken birtakım ögeler var.

Bilhassa tüketicilerin sıkça tercih ettiği otel ve turizm tesislerinin internet sitelerinin fotoğraf ve isimlerinin kopyalanarak, e-posta ve kısa bildiriler üzerinden cazip tekliflerle tüketicilerin mağdur edildiği görülüyor.

Bu nedenle tatil rezervasyonu yapacak tüketicilerin mağduriyet yaşamamak için birtakım konulara dikkat etmeleri gerekiyor.

Buna nazaran, “sosyal medya, kısa ileti yahut e-posta üzere bağlantı kanalları üzerinden gelen teklifin içeriğinde yer alan tesis fotoğraflarının, kurumsal logo ve işaretlerin doğruluğu denetim edilmeli.”

Satın alma kararı öncesinde tercih edilen seyahat acentesi yahut turizm tesisinin ilgili kamu kurum ve kuruluşları nezdinde kayıtlı olup olmadığı sorgulanmalı. Tüketiciler, seyahat acentelerinin ve turizm tesislerinin evraklı olup olmadığını, turizm tesislerin kaç yıldız sahibi olduğunu “www.kulturturizm.gov.tr” ve “www.tursab.org.tr” adreslerinden sorgulayabilir.

Bilhassa aralı yolla imzalanan mukavelelerde, seyahat acentesinin yahut turizm tesisinin internet sitelerinde adres, unvan ve bağlantı bilgilerine yer verildiği ve internet sitelerinin Elektronik Ticaret Bilgi Sistemi’nde (ETBİS) kayıtlı olduğu denetim edilmeli. “Sosyal medya üzerinden yapılan satış yerine seyahat acentelerinin kendi internet sitesinin tercih edilmesi ve ödeme yaparken bu konulara dikkat edilmesi kıymet taşıyor.”

İPTAL SİGORTASI YAPTIRMAK EHEMMİYET TAŞIYOR

Tüketiciler, erken rezervasyon yaptıkları paket cinslere, hayatın olağan akışı içerisinde yaşanan bir kadro problemler nedeniyle katılamayabiliyor. Bu cins durumlarda, tüketicinin paket tıp kontratını feshetme hakkı bulunuyor.

Tüketicinin, paket cinsin başlamasından en az 30 gün evvel yazılı olarak yahut kalıcı data saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket tıp kontratını feshetme ve ödenmesi mecburî vergi üzere yasal yükümlülükler dışındaki paket tıp bedelini rastgele bir kesinti yapılmadan iade alma hakkı bulunuyor.

Fesih bildirimi paket cinsin başlamasına 30 günden daha az bir mühlet kala yapılıyorsa, paket cins mukavelesinde belirtilmek kaidesiyle makul bir meblağ yahut oranda kesinti yapılabiliyor.

Seyahat Acenteleri ve Seyahat Acenteleri Birliği Kanunu’nun mecburî sigorta ile ilgili kararları gizli olmak üzere, paket çeşit düzenleyicisi, mukavelenin hiç yahut gereği üzere ifa edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü ziyandan sorumlu tutuluyor. Tüketicinin, boşa harcanan tatil vakti için de uygun bir tazminat talep etme imkanı bulunuyor.

Ayrıyeten, türlü seyahat acenteleri tarafından tüketicilere sunulan paket tıp yahut otel konaklama rezervasyonun başlamasına belli bir müddet kala cezai koşul ödemeden iptaline imkan tanıyan ihtiyari sigorta uygulamasının tüketicilerin yararına olduğu bedellendiriliyor.

Öte yandan, ferdî tüketici uyuşmazlıklarının tahlilinde iki yetkili kurum bulunuyor. Bunlar, vilayetlerde ticaret vilayet müdürlükleri, ilçelerde kaymakamlıklar bünyesinde oluşturulan tüketici hakem heyetleri ve vilayetlerde tüketici mahkemeleridir.

Tüketiciler, firmaların uygulamaları nedeniyle mağdur olmaları durumunda, kayıplarının tazmin edilmesi maksadıyla pahası bu yıl için 15 bin 430 liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici hakem heyetine, pahası 15 bin 430 lira ve üzeri olan uyuşmazlıklarda ise tüketici mahkemesine başvurabiliyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.