Ukrayna’nın elektrik üretim ve talebi yüzde 40 azaldı

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) Ukrayna’nın elektrik üretim ve talebine ilişkin yayınladığı gerçek zamanlı verilere göre, ülkenin elektrik talebi savaştan bir gün öncesi olan 23 Şubat’ta 18,5 gigavat seviyesinde bulunuyordu.

Rusya’nın Ukrayna’da 24 Şubat’ta başlattığı savaşla hızla düşüşe geçen elektrik talebi 23 Nisan’da yüzde 35,5 azalarak 11,9 gigavata, 24 Nisan’da ise yüzde 47,5 azalarak 9,75 gigavata geriledi.

EN BÜYÜK DÜŞÜŞ NÜKLEERDE OLDU

Ukrayna’nın elektrik üretimi de bu dönemde yaklaşık yüzde 40 düşüşle 18 gigavat seviyesinden 10 gigavata kadar indi.

Elektrik üretim kaynakları arasında en fazla düşüş nükleerde kayıtlara geçti. Nükleerden elektrik üretimi iki ayda yarı yarıya azalırken, kömür kaynaklı üretim de yüzde 40’a yakın geriledi.

Dünya Nükleer Birliği verilerine göre, Ukrayna’da 15 nükleer reaktör bulunuyor ve bu reaktörler ülkenin elektrik ihtiyacının yaklaşık yarısını karşılıyor.

Oslo merkezli bağımsız düşünce kuruluşu Bellona Vakfı verilerine göre, halihazırda söz konusu reaktörlerin 7’si şebekeye bağlı durumda bulunurken, 8’i şebekeye elektrik veremiyor.

Rusya’nın savaşı başlattıktan sonraki ilk hamlelerinden biri de Ukrayna’daki Çernobil Nükleer Santrali’ni kontrol altına almak olmuştu. Ukrayna, 9 Mart’ta Çernobil Nükleer Santrali ve oradaki tüm nükleer tesisleri besleyen tek elektrik şebekesinin hasar gördüğünü açıkladı ve arızanın giderilmesi için Rusya’dan acilen ateşkes talep etti.

Soğutma sisteminin çalışmama riskiyle karşı karşıya kalan santralde sadece 48 saatlik kapasiteye sahip yedek jeneratörler devreye girerken, Rusya Enerji Bakanlığı Belarus üzerinden santrale yeniden elektrik verildiğini açıkladı. Ukrayna Enerji Bakanlığı da tamir çalışmalarının sona erdiğini bildirdi.

Rusya ile Ukrayna arasında İstanbul’da yapılan ateşkes müzakereleri sonrasında 30 Mart’ta Rusya Savunma Bakanlığı Kiev ve Çernigiv yönlerinden birliklerini çekme kararı aldı.

Bu karar sonrasında 31 Mart’ta Çernobil Nükleer Santrali’ndeki Rus askerleri de çekildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askerlerinin santrali Ukraynalı yetkililere teslim-tesellüm belgesiyle bıraktığını açıkladı.

Rusya, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya’yı da 4 Mart’ta kontrol altına almıştı.

Related Posts

Türkiye’de üretilecek! Havacılıkta ‘yeşil enerji’ periyodu başlıyor

Küresel güç darboğazının gündemde olduğu bu periyotta farklı ülkeler sürdürülebilir kaynaklar için çalışırken, bu bahiste birçok adım atan …

Sanayiciden tavanı aşan elektrik fiyatı isteniyor

* Elektrik tedarik şirketlerinin, endüstricilerden, periyodik kontratlarda kilovatsaati 4.2 liraya varan düzeyde fiyat istedikleri öğrenildi. 4.2 …

Bu 5 Altcoin Listenizde Olsun: Güçlü Yükseldiler!

Ankr (ANKR), neredeyse 1 gün içinde 2 katından fazla kadar değer kazandı. Bu rallinin sebebi Binance Labs’in stratejik yatırım kararıydı. Diğer …

Michael Novogratz: Bitcoin’in yakında 30 bin doları göreceğinden şüpheliyim

Amerikalı finansçı Michael Novogratz, dünyanın en büyük kripto para ünitesi Bitcoin’in geleceği hakkında görüşlerini paylaştı. Bitcoin …

BTM’ye rekor müracaat

İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yenilikçi iş fikirlerini desteklemek hedefiyle kurulan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nin (BTM), mayıs ve …

İran birinci defa kripto para ile ithalat siparişi verdi

İran, kripto para ile 10 milyon dolarlık birinci ithalat sürecinin muvaffakiyetle gerçekleştiğini duyurdu. İran’ın yarı resmi haber ajansı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.