Ağrı’da Gürbulak Sınır Kapısı’nda 30 kilometrelik TIR kuyruğu oluştu

AĞRI’nın Doğubayazıt ilçesinin İran sınırındaki Gürbulak Sınır Kapısı’nda, oluşan 30 kilometrelik TIR kuyruğu gelen araçlarla birlikte uzuyor. Şoförler zor durumda olduklarını belirterek yetkililerden yardım istedi.

Doğubayazıt ilçesine 35 kilometre uzaklıktaki Gürbulak Sınır Kapısı’ndan İran’a ve diğer ülkelere geçmek için sürücülerinin beklediği TIR’lar, 30 kilometre uzunluğunda çift sıra kuyruk oluşturdu. TIR kuyruğunun İran gümrüğündeki sorunlardan kaynaklandığı belirtilirken, yaşanan sıkıntıları dün protesto eden TIR şoförleri uluslararası kara yoluna taş dizip, sorunların çözülmesi noktasında yetkililere seslerini duyurmak için protesto etti. Gelen diğer TIR’larla birlikte kuyruk her geçen gün biraz daha uzuyor.

Kuyruktaki her aracın en az 1 haftadır beklediğini söyleyen TIR şoförlerinden Ahmet Balin, “Gümrük çalışmıyor. İstanbul’dan yüklediğim rula kağıdı Özbekistan’a götüreceğim fakat 10 gündür buradayım. Günler sonra bugün ilk kez bir 100 metre kadar gidebildik. Benim yolculuğum 14 gün sürüyor. Ama ben hala buradayım. Buradakiler günlerdir banyo yapmadı. Yiyecek ve su sıkıntısı hat safhada. Yetkililerin bu sorunu biran evvel çözüme kavuşturmasını bekliyoruz. Ama kimse gelip bilgi vermiyor. İran almıyor, Türkiye almıyor. Burada 25-30 kilometre kuyruk var. Allah bütüm arkadaşların yardımcısı olsun” diye konuştu.

İskenderun’dan yüklediği gübreyi İran’a götüren Adil Balım ise “Bugün 14 gündür buradayım. Ne sandığımızda bir şey kaldı ne günlük ihtiyacımızı karşılayacak lavabo ne de temizlik ihtiyacımızı karşılayacağımız su yok. İnsanın doğasına aykırı bir şekilde yaşam sürüyoruz. Bir de helallik isteyecekler yarın bizden. Ogünü iple çekeceğiz helalleşmek için” dedi.

Seslerini duyurmak isteyen TIR şoförleri, dün eylem düzenleyerek taş dizdikleri uluslararası kara yolunu ulaşıma kapattı. İhbarla bölgeye gelen jandarma ekiplerinin ikna ettiği şoförler eylemini sonlandırdı. Şoförler yola dizdikleri taşları da kaldırdı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx