Ahmet Türk’ten ‘Başak Demirtaş’ çıkışı: ‘Bence doğruydu’

KRT yayınına katılan Türk “Başak Demirtaş çıkışını doğru buldunuz mu ?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

Başak Demirtaş’ın tutumu bence doğruydu. Burada partiye sahip çıkacak bir tavır gösterdi. Burada önemli olan İstanbul’da bir adayın; Türkiye’nin her yerinde bir adayın çıkarılması konusunda bir mesajdı. Ben öyle algılıyorum, yani sadece Başak Demirtaş aday olmak için başvurmadı. Her yerde partinin aday çıkarması konusunda bir mesaj olarak değerlendirmek lazım. Yoksa kendisi hiç bir zaman ‘İstanbul’da aday olayım’ gibi bir şeyin içinde değildi. Ama sonuş olarak partiye hizmet etmek partinin yanında olduğunu göstermek için bir tavır olrak değerlendirmek lazım.

YENİDEN ÇÖZÜM SÜRECİ TARTIŞMASI VE CHP ELEŞTİRİSİ

Çözüm sürecinin yeniden başlaması üzerine devam eden tartışmalara da değinen Türk “Elbette ki mücadelemiz bir çözümün ortaya çıkmasıdır, bunun mücadelesini veriyoruz” diye konuştu.

Türk şunları kaydetti:

Erdoğan en iyi düşmanlığı Kürtlere yapan bir lider. Bir zulüm politikası yürütüyor biz bunun farkındayız. Burada CHP’nin devlet içinde bir gücünün olmadığını, istese bile bunu başarabilecek bir yapının içinde olmadığının ifade etmeye çalıştım. Bugün bütün kurumlar Erdoğan’ın kontrolü altında. CHP’nin Kürt sorununu çözme gibi bir anlayışla ortaya çıkması halinde bunu çözebilecek bir güce sahip olmadığını ifade etmeye çalıştım. Bugün Kürtler üzerinde en büyük zulmü yürüten bugünkü iktidardır. Bir sosyal demokrat parti en sağ tarafa kadar savruluyorsa bunun çözme kabiliyeti olmaz. Bunun lideriyle de ilgilisi yok. Sayın Özgür Özel demokratik bir insan ama parti içinde Kürtleri kucaklayacak, hak ve özgürlüklerini sahiplenecek bir yapının CHP’de olduğunu düşünmüyorum. Kürtlerin inkarı üzerinden bir siyaset yürütülmüş, bugün Kürtler CHP’den uzak durmuşsa bunun tarihi nedenleri var. Erdoğan’ın devlet içinde güçlü olduğunu ifade etmeye çalıştım. Çözmez, çözecek gibi bir beklentimiz yok. Çözülmesi konusunda ısrarlı olacağız, barışçıl bir sürecin gelişmesi için Kürtlerin beklentide olduğunu söylemeye çalıştım. Bugün CHP’nin devlet içinde böyle bir şeyi yok. Çözmeye çalışsa bile engellerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx