Cumhurbaşkanı Erdoğan, üniversite öğrencilerine cep telefonu, bilgisayar ve internet desteğini açıkladı

Beştepe’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen kabine toplantısı sona erdi. Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklama yapıyor.

“Ülkemizi dünyada hak ettiği yere getirmenin mücadelesini veriyoruz” diyen Erdoğan, “Son kabine toplantımızdan bu yana özellikle dış politika kulvarında bir yoğun gündemimiz vardı. Cezayir Dışişleri Bakanı ve ABD Müslüman Kuruluşlar Konseyi heyetini kabul ettik. Aynı gün gelecek 3 yıl boyunca ekonomide yol haritamız olacak orta vadeli programı kamuoyumuzla paylaştık. Katılımcı bir anlayışla hazırladığımız programın iş dünyasında memnuniyetle karşılandığını gördük. Uluslararası yatırımcıların programa tepkisi de son derece olumluydu. Dünya Bankası grubunun 17 milyar dolarlık yatırım paketinin üzerine 18 milyar dolarlık yeni bir yatırım paketi eklemesi bunun bir işaretiydi. Ülkemize yönelik önyargılar kırıldıkça inşallah yatırım rakamların daha da yükseldiğini göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın konuşmasından başlıklar şöyle:

‘HERKESİ ORTA VADELİ PROGRAMA DESTEK OLMAYA DAVET EDİYORUM’

“3 yılın sonunda 1,3 trilyon doları aşan ekonomik bir büyüklüğü ve 15 bin dolara yaklaşan kişi başına düşen milli geliri yakalayacağız. Orta vadeli planın tamamlayıcısı niteliğindeki 12. Kalkınma Planı’nı ve hükümet programını yakında milletimizin ve iş dünyamızın takdirine sunacağız. Çağrımı yinelemek istiyorum: Türkiye Yüzyılı’nı biz ilan etmiş olsak da bu vizyon 85 milyon tamamının milli hedefi, ülküsü ve idealidir. Türkiye’yi büyütmek ve güçlendirmek hangi siyasi görüşe mensup olursa olsun hepimizin ortak gayesidir. Siyaset arenasında verdiğimiz mücadelenin amacı da zaten budur. Milletimizin her bir ferdini orta vadeli programa destek olmaya davet ediyorum.”

‘G-20’DE TEZLERİMİZİ KARARLILIKLA SAVUNDUK’

“Hindistan’da düzenlenen 18. G-20 Liderler Zirvesi’nde ülkemizin tezlerini kararlılıkla savunduk. Zirve kapsamındaki programlarda iklim değişikliği, terörle mücadele ve düzensiz göç meselelerinde Türkiye’nin yaptığı katkılara dikkat çektik. Küresel adaletsizliklerin giderilmesi için atılabilecek müşterek adımları gündeme taşıdık. Dünyanın en büyük ekonomilerini aynı çatı altında buluşturan G-20’de aktif rol oynamaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

‘ANAYASA ÇALIŞMALARINI YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ’

“Ulucanlar Cezaevi’nde düzenlenen yeni anayasa sempozyumunda darbecileri nefretle anarken 12 Eylül mağdurlarını da saygıyla yâd ettik. Bir daha darbeler yaşanmamasını, milletimizin evlatlarını bir sağdan bir soldan mantığı ile asılmaması için daima teyakkuz halinde olacağız. Cumhur İttifakı olarak ülkemizi sivil ve özgürlükçü anayasaya kavuşturmak için yeni yasama döneminde çabalarımızı yoğunlaştıracağız.

Örgün eğitimindeki üniversiteli gençlerimize vaadimiz olan cep telefonu ve bilgisayar desteğini hayata geçiriyoruz. Üniversiteli gençlerimize piyasa satış fiyatı 9 bin 500 lirayı geçmeyen cep telefonu ve bilgisayarlar için toplamda 5 bin 500 liraya kadar teknolojik cihaz desteği vereceğiz. Cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44,4’ünü bilgisayarlar için yüzde 16,7’sine kadar bir tutarda destek sağlayacağız. Bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca aylık ücretsiz 10 GB kota tanımlıyoruz. Gençlerimiz bu haklarını istedikleri üç mobil şebeke operatörlerinin üzerinden kullanabilecekler. Her iki desteğe ilişkin uygulama esasları bakanlıklarımızca belirlenecektir.

18 yaşına giren tüm gençlerimize 1 yıl süreyle geçerli olmak üzere Genç Kart vereceğiz. Bu karta sahip tüm gençlerimiz müze, tiyatro, sinema gibi kültür ve sanatsal etkinliklerden ücretsiz ya da indirimli faydalanabileceklerdir. Zaman içinde imkanları daha da genişleteceğiz.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx