Depremzede KOBİ’lere verilecek desteğinin üst limiti artırıldı

AA

6 Şubat’taki merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması amaçlanıyor.

Depremzede KOBİ’lere finansman desteği Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştı.

Depremzede KOBİ’lere faizsiz finansman desteğinde üst limit ağır hasarlılar için işletme başına 500 bin liradan 750 bin liraya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Kabine Toplantısı’nın ardından KOSGEB vasıtasıyla yeni bir desteğin devreye alındığını ve Dünya Bankası ile işbirliği halinde işletme başına 200 bin lira ila 750 bin lira arasında faizsiz kredi sağlayacaklarını duyurdu.

Desteğin üst limiti arttı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da bir açıklama yaparak, desteğin üst limitinin ağır hasarlılar için işletme başına 500 bin liradan 750 bin liraya yükseldiği bilgisi verildi.

“Sıfır faizli olan destek, 36 aylık bir süreci kapsıyor”

6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki işletmelerde meydana gelen zararın karşılanması ve ekonomik canlanmanın sağlanması için “Türkiye: Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlanması Projesi”nin hayata geçirildiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Proje kapsamında, Dünya Bankası’ndan 450 milyon dolarlık finansman ile sağlanan destek, KOSGEB aracılığıyla az, orta ve ağır hasarlı işletmeler için farklı kademelerde kullandırılacak. İşletmenin bulunduğu il, hasar durumu ve işletme ölçeğine göre artacak. Sıfır faizli olan destek, 36 aylık bir süreci kapsıyor.

“İlk 2 yılı geri ödemesiz”

İlk 2 yılı geri ödemesiz olup 3. yılda 3 eşit taksitte geri ödemesi tamamlanacak. Destekten faydalanmak isteyen işletmelerden yalnızca, borç taahhütnamesi ve hasar durum belgesi talep edilecek.

Destekten yararlanmanın şartı

Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ile Gaziantep’in Nurdağı ve İslahiye ilçelerinde en az yüzde 30 gelir kaybına uğramış hasarsız işletmeler de bu destekten faydalanabilecek.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx