Erdoğan destekçilerinden Belçika’da kutlama: Polisleri ezmeye çalışan kişi gözaltına alındı

Belçika’nın Heusden-Zolder kentinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destekçilerinin seçim sonrası yaptığı kutlamalar sırasında otomobiliyle 2 polisi ezmeye çalışan bir kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Genk şehrinde de, kutlamalar sırasında trafikte huzursuzluk yaratan konvoydaki bazı araçlara el konması gündemde.

Limburg Savcılığından Pieter Strauven’in kamu yayıncısı VRT’ye yaptığı açıklamaya göre, olay pazar akşamı saat 20:00 sıralarında yaşandı. Erdoğan taraftarlarının kent merkezinde konvoy oluşturarak kutlama yaptığı sırada, bir polis ekibi, Koolmijn caddesini kordon altına almaya çalıştı. Savcılığa göre, o sırada içinde 2 kişi bulunan bir araç aşırı hızla iki polislere doğru ilerledi. Polisler aracı durdurmaya çalıştı ancak sürücü, dur ihtarına uymadı.

Aracın hızını daha da artırması üzerine, polisler son anda kendilerini kenara atarak ezilmekten kıl payı kurtuldular. Polisin takibi sonucu durdurulan ara on sürücü gözaltına alındı. Araca polis tarafından el kondu. “Konvoya katılan bazı araçlara el konabilir” Heusden-Zolder’deki kutlamalar sırasında birkaç kaza daha olduğu bildirildi.

‘SORGULANMAK ÜZERE KARAKOLA DAVET EDİLECEKLER’

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın aktardığına göre Genk şehrinde de, Erdoğan taraftarları ile muhalefet yanlıları arasında koşa süreli arbede yaşandı. Erdoğan taraftarlarının oluşturduğu konvoyun trafikte sıkıntıya yol açtığı belirtildi. Genk Belediye Başkanı Wim Dries “İlgili kişiler ayrıca sorgulanmak üzere karakola davet edilecek” dedi. Dries’e göre, kamera kayıtlarının incelenmesinden sonra konvoya katılan bazı araçlara el konulması da olası. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir