Memeli deneylerini yasaklayacak plan iptal edildi

2019’da düzenleyici kurum, bilgisayar modellerine programlanan hayvan dışı “test denekleri” lehine toksikoloji çalışmaları için hayvan testlerini 2035 yılına kadar tamamen aşamalı olarak kaldıracağına söz vermişti.

Statükoya meydan okuma çağrısı başından beri tartışmalıydı. Bu yalnızca binlerce çalışma ve deneyi etkilemekle kalmayacaktı, aynı zamanda birçok bilim insanı bilgisayar modellerinin test denekleri olarak hayvanların yerini almaya henüz hazır olmadığını savunuyordu.

Yeni yasağın yürürlüğe girebilmesi için EPA, hayvan olmayan modellerin laboratuvarlarda fare ve tavşan gibi canlıların yerini alabileceğine dair “bilimsel güven” olması gerektiğini söyledi. Ancak, 2035 son tarihi askıya alınmış olmasına rağmen, bir EPA sözcüsü Science’a hayvan deneylerinin alternatiflerini araştırmaya devam edeceğini söyledi.

Memeli deneylerini yasaklayacak plan iptal edildi

Ancak bu plan tümüyle kaybedilmiş bir dava değil. EPA, orijinal hedefine doğru nasıl çalışmayı planladığı hakkında herhangi bir resmi açıklama yapmamış olsa da bazı çalışmalar, hesaplamalı modellerin, test sırasında belirli kimyasalların toksikolojisini etkili bir şekilde yansıtabileceğine dair umut vaat ediyor. Bu çalışmalar bazı durumlarda laboratuvar farelerinden bile daha iyi performans gösterebileceklerini öne sürüyor.

Teknik organoidler gibi 3 boyutlu gelişmeler, kopyalanmış karaciğerlerin araştırma sırasında insan karaciğerinde olduğu gibi test edilmesine ve değerlendirilmesine olanak tanıyan kök hücreler aracılığıyla araştırma cephesinde de ortaya çıkıyor. Laboratuvarlar şu anda 3D yazıcıları kullanarak gerçekçi organları daha etkili bir şekilde geliştirmenin yolları üzerinde çalışıyor. Ancak 3D baskının biyologlara ve farmakologlara araştırma ve ilaç testleri konusunda yardımcı olmak için tutarlı bir şekilde kullanılması biraz zaman alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx