Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’dan kesin talimat: Döviz satışı yapılmayacak

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, faiz artışı kararının ardından bankacılarla gerçekleştirdiği toplantıda, para politikasında radikal değişikliklere gidileceğine ilişkin net mesajlar verdi.

Ekonomim gazetesinin haberine göre birinci önceliğin enflasyonla mücadele olduğuna işaret eden Erkan’ın, toplantıda güçlü TL’ye vurgu yapan “şahin” tutumu dikkati çekti.

Önümüzdeki günlerde para politikası kapsamında atılacak adımlara ilişkin açıklamalarda bulunan Gaye Erkan’ın, döviz kurunu baskılama amaçlı “makro ihtiyati önlemler”in de kademeli olarak kaldırılacağını söylediği öğrenildi.

DÖVİZ SATIŞLARI SONLANDIRILMALI

Öte yandan, Bakan Şimşek’in geçen haftaki açıklamasında işaret ettiği TCMB rezervlerindeki güçlü artışın, döviz satışının sonlandırılmasını teyit ettiği belirtiliyor.

Kaynakların verdiği bilgiye göre TCMB Başkanı Erkan, faiz artışı kararının hemen ardından bazı özel bankaların döviz alımına yönelmelerine de sitemde bulundu. Bankacıların, “Gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözlerine Erkan, “Keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız; döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” karşılığını verdi.

Ekonomim gazetesinden Maruf Buzcugil’in haberine göre

Toplantının başında bankacıların “ülkemizin ekonomisi için elimizden geleni yapmaya hazırız. Biz ülkemiz için varız” mesajını alan TCMB Başkanı Erkan, bu sözler üzerine döviz alımına yönelen bankalara sitemlerini iletmiş. Erkan’ın, PPK kararının açıklanmasından dakikalar sonra bazı büyük özel sektör bankalarının döviz alımına geçtiklerine işaret etmesi ve bundan TL’nin zarar gördüğüne ilişkin sitemi, toplantının havasını bir anda değiştirmiş.

“KEŞKE TESTİ TL’YE YÖNELEREK YAPSAYDINIZ”

Savunmaya geçen bankacıların “gelen talepleri kullanarak test etmek istedik” sözleri, Erkan’dan “keşke testi TL’ye yönelerek yapsaydınız, döviz alım taleplerini faiz kararından birkaç dakika sonra değil, zamana yayarak karşılasaydınız” karşılığını almış. Seçim kaygılarının da etkisiyle yaklaşık üç yıldır izlenen yaklaşımla para politikasından ve enflasyon hedefl emesinden adım adım uzaklaşılmasının ardından Erkan’ın TL’yi şahince savunan tutumu da keskin politika değişikliğinin işareti olarak algılanmış.

“REZERV SATIŞLARI SON BULDU”

TCMB Başkanı Erkan’ın gelecekte izlenecek politikalara ilişkin altını çizdiği başlıklar bankacıları umutlandırmış. Erkan, TCMB’nin birinci ve temel önceliğinin fiyat istikrarı ve enflasyon olacağını vurgulamış. Bankaları bunaltan ihtiyati tedbirlerin aşama aşama sadeleştirileceğini duymak da bankacıları sevindirmiş. Erkan’ın kurların aşağıda tutulmasını sağlamaya yönelik rezerv satışının son bulduğunu kesin bir dille ifade etmesi de dikkati çekmiş.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx