Mükemmeliyetçilik, belirsizlik korkusu! Takıntılı kişilerin 5 ortak özelliği

1-MÜDAHALECİ DÜŞÜNCELER

Obsesif bireyler sıklıkla kontrol edilmesi zor, ısrarcı ve müdahaleci düşünceler veya fikirler yaşarlar. Bu düşünceler sıkıntı verici, istenmeyen düşünceler olabilir ve sıkıntıyı hafifletmenin bir yolu olarak anksiyeteye veya kompulsif davranışlara yol açabilir.

2-MÜKEMMELİYETÇİLİK

Birçok obsesif kişi güçlü bir mükemmellik arzusuna sahiptir ve aşırı detaycı olabilir. Genellikle kendileri için gerçekçi olmayan yüksek standartlar belirler ve işlerinde veya günlük görevlerinde kusursuz sonuçlar elde etmekle meşgul olabilirler.

3-TEKRARLAYAN DAVRANIŞLAR

Obsesif bireyler, kaygılarını veya müdahaleci düşüncelerini hafifletmek için genellikle tekrarlayan davranışlar veya ritüellerle meşgul olurlar. Bu ritüeller el yıkama, kilitleri kontrol etme, sayma veya nesneleri belirli bir şekilde düzenleme gibi faaliyetleri içerebilir.

4-BELİRSİZLİK KORKUSU

Obsesif eğilimleri olan kişilerde belirsizlik korkusu yüksektir. Tekrar tekrar güvence arayabilir veya belirsizliği azaltmak için davranışlarda bulunabilirler. Bu korku, kompulsif eylemler ve düşünceler döngüsüne yol açabilir.

5-BIRAKMA ZORLUĞU

Obsesif bireyler düşüncelerini, duygularını veya sahip olduklarını bırakmakta zorluk çekebilirler. Kin tutabilir, gelecekteki olaylar hakkında aşırı endişelenebilir veya bir gün onlara ihtiyaç duyabilecekleri korkusuyla nesneleri istifleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx