Özgür Özel: İstanbul’u kazanırsak değişim kesin, kaybedersek yarış dengede

CHP Genel Başkan adayı Özgür Özel nefesini iktidarın ensesinde hissettirecek bir siyaset yerine, iktidarın muhalefete muhalefetinin mahcubiyetini yaşayan bir anlayışı kabul etmediklerini söyledi. Özel, 5 Ekim’de önce CHP’yi sonra da Türkiye’yi yönetmeyi hedeflediklerini söyledi.

İstanbul’da gazetecilerle bir araya gelen CHP Genel Başkan Adayı Özgür Özel, alınamayan yüzde 75 oyu hedefleyen bir yönetim anlayışı içerisinde olacaklarını söyledi. “Tüm örgüt hazır olsa da olmasa da uyum sağlayacak” anlayışının sosyal demokrat anlayışla bağdaşmadığını belirten Özel, “Uçakta türbülans olduğunda panik anons yapılmazsa oluyor. Değişimi mutfak videosundan öğrenen örgütün kendi varoluşuyla çeliştiğini düşünüyoruz” dedi.

‘İSTANBUL’U KAZANIRSAK DEĞİŞİM KESİN, KAYBEDERSEK YARIŞ DENGEDE’

Özel, pazar günü yapılacak İstanbul İl Kongresi’nde kazanmaları durumunda, Kurultay yarışına önde gireceklerini belirtti. İstanbul kongresinin sadece bundan sonra yapılacak il kongrelerini değil yapılmış olanları da etkileyeceğini söyleyen Özgür Özel, burada mevcut yönetimin kazanması durumunda ise Genel Başkanlık yarışının dengede geçeceğini ifade etti.

Özgür Özel’in konuşmasının detayları ise şöyle şekillendi:

TAM BİR AY SONRA CUMHURİYET HALK PARTİSİ BİR KARAR VERECEK: Bugün sizlerle birlikte kahvaltıda olmak bizler için çok büyük bir onur. Davetimize icabet ederek geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Bizler daha çok Ankara’da görevimiz gereğince Ankara’daki temsilcilerimizle, muhabirlerimizle çok daha sık bir araya geliyoruz. Ama İstanbul basınıyla benim başkanlığındaki ilk toplantı bu. Bugün 5 Ekim bundan tam bir ay sonra Cumhuriyet Halk Partisi ikinci yüzyılında hangi genel başkanla yoluna yürüyeceğine, ikinci yüzyıla hangi genel başkanla geleceğine karar vermiş olacak.

Bir ay öncesinde sizlerle bir araya gelmek, ‘Türkiye’yi nasıl görüyoruz?’, ‘Dünyayı nasıl görüyoruz?’ Cumhuriyet Halk Partisi’ni nasıl yönetileceğimize ve Türkiye’nin sorunlarına nasıl çözümler bulacağına, seçmeni Türkiye’yi yöneteceğimize nasıl ikna edeceğine ilişkin, görüşlerimizi paylaşmak için buraya geldik ve bütün sorularını yanıtlamak istiyoruz.

ÜÇ AYDIR DEĞİŞİM TARTIŞMALARI SÜRÜYOR: Adaylık açıklamamızdan yirmi gün geçti. Cumhuriyet Halk Partisi’nde yaklaşık üç aydır değişim tartışmaları sürüyor. Adaylık açıklamamızla birlikte 15 Eylül gününde, ‘Değişimin yüz yılı yüz yılın değişimi’ diye sloganlaştırdığımız ve tutum belgesi olarak ifade ettiğimiz, ‘Türkiye’yi siyasetini dünyayı nasıl görüyoruz?’, ‘bunun için CHP’de ne değişmeli?’, ‘biz duruma nasıl bakıyoruz?’ gibi başlıklarla ifade ettiğimiz uzunca bir çalışma sonucunda, genç dinamik bir kadronun dünyaya bakan, Cumhuriyet Halk Partisi tarihini gören, ‘Türkiye’de sol siyaset, sosyal demokrasi ne zaman yükseldi, ne zaman duraksadı, ne zaman geriledi, dünyada siyasi akrabalarımızın bu konudaki deneyimleri nedir?’ soruları üzerinde uzun tartışmalar sonucunda satır satır mutabakata vararak ortaya çıkardığınız tutum belgesini kamuoyuyla paylaştık.

Ayrıntılar geliyor… (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx