Palworld ve “yasal olarak farklı cep yaratıkları” Nintendo engellemesi sonrası geri dönüyor

Bu oyun, Pokémon benzeri yaratıkların yer aldığı ve oyuncuların bu yaratıklarla etkileşimde bulunduğu bir dünya sunuyor. Ancak Nintendo’nun telif hakkı ihlali nedeniyle oyunun bazı ögelerine yapılan müdahale sonrasında, Palworld ekibi yaratıkları yeniden tasarlayarak oyuna farklı bir boyut kazandırdı.

Nintendo’nun Palworld oyununun Pokémon moduna müdahale etmesi sürpriz olmadı, ancak oyunun mod yapımcısı hızlı bir şekilde yeni bir indirme linkiyle karşılık verdi. Bu yeni versiyon, Palworld’ün dost canlısı “Pals”ını tamamen orijinal, “yasal olarak farklı” ve “telif hakkı serbest” cep yaratıklarıyla değiştiriyor.

Geçen hafta, YouTuber ToastedShoes, lisanssız bir Pokémon modu ile Palworld’ün Pokémon’la olan yakın benzerliklerini abartmıştı. Modun görüntüleri internet üzerinde yaklaşık bir gün boyunca kaldıktan sonra Nintendo, bunları silmeye başladı.

Pokémon Şirketi de hızla cevap vererek, telif hakkını ihlal edebilecek her şeye karşı “soruşturma yapacaklarını ve uygun önlemleri alacaklarını” açıkladı. Bu arada, mod topluluğunun merkezi Nexus Mods da kendi açıklamasını yaparak, Nintendo’nun DMCA/hukuki tehditleri nedeniyle Pokémon temalı Palworld modlarını barındırmayacağını doğruladı.

Ancak bu durum, Toasted’ı yıldırmadı ve yeni modu “Hukuken Farklı Cep Yaratıkları Palworld Mod Paketi”ni bugün Nexus Mods’a yükledi. Bu mod paketi, oyuncu karakterini, Pokémon eğitmeni Ash Ketchum’un giydiği kırmızı ve beyaz şapkalı bir karakterle değiştiriyor. Bazı Pals’lar ise eski klasik cep yaratıklarıyla değiştirildi – Mavi Penguen, Çiçekli Raptor ve tabii ki Sarı Fare gibi.

Bütün bu olaylara rağmen Palworld, büyük bir başarıya devam ediyor. Palworld geliştiricisi Pocketpair, hafta sonu sunucu bağlantı sorunları için özür diledi ve resmi sunucularda hile yapanlarla mücadele edeceğini taahhüt etti. Sadece Steam üzerinden 2 milyonun üzerinde eş zamanlı oyuncu çevrimiçi oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx