Podyumlardan iş dünyasına… Milyon dolarlık podyum bebekleri

Podyumda başarıya ulaşan yüzlerin büyük kısmı kısa sürede başarılı iş yatırımlarıyla büyük bir servete sahip oluyor. İngiliz Daily Mail gazetesi bu konuda yaptığı bir araştırmayı geçtiğimiz günlerde yayınladı. Sabah gazetesinden İdil Demirel’in haberine göre podyumlardan iş dünyasına adım atan bu kadınlar 100 milyonlarca dolarlık servetleriyle çok büyük iş adamlarına bile ders verecek kadar başarılı.

1973 doğumlu Heidi Klum, 1992 yılında Almanya’da düzenlenen bir mankenlik yarışmasına katılıp birinci oldu. ABD’li ünlü mankenlik firması Metropolitan Models New York tarafından temsile edilmeye başlandı. Sayısız marka için koleksiyon üretti, TV programları yaptı, yapımcılığa el attı. Yaklaşık 160 milyon dolarlık kişisel ser vetiyle mankenler dünyasının en zenginleri arasına yerleşti. Spor ayakkabı, güzellik ürünü, parfüm, iç çamaşırı ve gece kıyafetleri koleksiyonları olan Klum podyumun en çalışkan mankenleri arasında gösteriliyor.

Somali’de doğan Iman ya da kısa süre önce dünyaya gözlerini yuman eşi David Bowie’nin soy ismiyle anmamız gerekirse Bowie, 1955 yılında doğdu. Iman Yaklaşık 200 milyon dolarlık kişisel servetiyle dünyanın en zengin mankenlerinden biri… Üniversite eğitimi sırasında bir fotoğrafçı tarafından keşfedildi. 1975 yılının sonunda keşfedildi, ABD’ye taşındı ve ertesi yıl Vogue’un kapağındaydı. 1994 yılında kendi güzellik ürünleri markasını kurdu. 2010 yılında markası yılda 25 milyon dolar kazanan bir şirket haline geldi. Çeşitli markalarla işbirlikleri yaptı ve şıklığı sayesinde dünyanın en çok kazanan mankenleri arasına yerleşti.

Katy Ireland, 1979 yılında henüz 16 yaşındayken Elite Model Management ile imza attı. 1993 yılında kendi şirketini kurdu. Aynı yıl Kmart market zinciri ile kendi giyim koleksiyonunu hazırladı. İsmini taşıyan çoraplar bile 100 milyon adetten fazla sattı. Ev tekstili ve dekorasyon işine girdi. 2004 yılında yıllık kazancı 10 milyon doları bulmuştu. 2005-2012 yılları arasında markası kendi sektöründe lider konuma ulaştı, yıllık 2 milyar dolarlık satış hacmine sahip oldu. 14 ülkede 34 bin noktada, 16 farklı üreticinin ürünlerini pazarlayan dev bir şirket olmuştu. 2015 yılında Forbes dergisi, Ireland’ı kendi kendine servete sahip olan 50 önemli iş insanı içinde gösterdi. 2014’te kişisel serveti 420 milyon doları bulmuştu. 60 yaşında olan Ireland’ın kişisel servetinin 500 milyon doların üzerinde olduğu hesaplanıyor.

Şu an kişisel serveti 400 milyon dolar olarak hesaplanan 57 yaşındaki Cindy Crawford, 2000 yılında mankenlik kariyerini sonlandırdığını açıkladı. 1983 yılında 17 yaşındayken Elite’s Look of the Year isimli yarışmaya katıldı. Bu yarışmadan kısa süre önce küçük ajanslarla çalışmaya ve çekimler yapmaya başlamıştı bile. Üniversitede kimya mühendisliği üzerine eğitim almaya başlasa da mankenlik kariyeri için üniversite eğitimini bir yana bıraktı. 2005 yılından itibaren kendi ismini taşıyan güzellik ürünlerini piyasaya çıkardı, ardından ev dekorasyon ürünleri sektörüne adım attı.

Brezilya asıllı 1980 doğumlu Gisele Bundchen’in kişisel servetinin 400 milyon dolar civarında olduğu hesaplanıyor. Vogue dergisi daha önce yayınladığı bir makalesinde 1999 yılında Bundchen’in anoreksik zayıflık modasını bitiren manken olarak tarihe geçtiğini yazmıştır… 2001 yılından itibaren en çok kazanan mankenler listesinde hep ilk üçte yer alıyor… 1993 yılında annesi onu daha dik durmasını ve doğru yürümeyi öğrenmesi için mankenlik kursuna yazdırıyor. Sao Paulo’da bir AVM’de Elite Model Management ekibi tarafından keşfediliyor. Elite Model Look yarışmasında ikinci olarak seçiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx