Sabiha Gökçen Havalimanı’nda arı kaçakçılığı: Bin 240 adet arı ele geçirildi

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda takibe alınan bir şüphelinin bagajlarını kontrol eden Gümrük Muhafaza ekipleri, toplam bin 240 adet Karniyol cinsi canlı arı ele geçirildi.

Yurt dışından Sabiha Gökçen Havalimanı’na gelen yabancı uyruklu yolcudan şüphelenen ekipler, şüpheliyi takibe aldı.

Pasaport işlemleri sırasında tedirgin halleriyle dikkati çeken şüpheli, ekiplerce x-ray tarama sistemine sevk edildi. Tarama sistemi sırasında şüpheli yoğunluklar tespit eden ekipler, şüpheliye ait bagajları fiziki kontrole tabi tuttu.

Şüphelinin nezaretinde yapılan kontrollerde 205 şeffaf kutu içerisinde her kutuda altı adet olmak üzere toplamda bin 240 adet Karniyol cinsi canlı arı ekipler tarafından kurtarıldı. Arıların ırkını araştıran ekipler, çevre koşullarına daha çabuk adapte olduğu ve ilkbahar döneminde daha kısa zamanda çoğaldığı için bal ve polen veriminin diğer ırklardan daha fazla olması nedeniyle kaçakçıların faaliyetlerine konu olduğu anlaşıldı.

Ele geçirilen arılar koruma altına alınması için Pendik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne teslim edilirken, konuyla alakalı soruşturma İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca sürüyor.  (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx