Sosyal medyada İliç madeni kapatılsın kampanyası

Kenan GÜRBÜZ

İliç Doğa ve Çevre Platformu madenin kapatılması ve sorumluların cezalandırılması için sosyal medya üzerinden kampanya başlattı. Kampanyaya 24 bin 432 kişi destek verdi.

Erzincan’da İliç Altın Madeni’nde yaşanabilecek bir facia konusunda yıllardır uyarıda bulunduklarının altını çizen İliç Doğa ve Çevre Platformu, yaptığı açıklamada “Felaket göz göre göre geldi” dedi. change.org’da bir imza kampanyası başlatan platform; Erzincan İliç Çöpler Altın Madeni’nde 13 Şubat günü meydana gelen ve siyanürlü yığın liçi sahasındaki çökme sonucu oluşan göçük altında kalan canlar için çok üzgün olduklarını ifade etti.

Platformdan yapılan açıklamada, Fırat Havzası ile Fırat Nehri’nin siyanür ve toksik kimyasalların tehdidi altında olduğuna işaret edilerek, şunlar paylaşıldı:

“Siyanürün Fırat Nehri’ne ulaşması, çok çok büyük bir felaket deme. Olası sonuçların ve tehlikenin boyutları gizleniyor. Bu madenin kapatılması için yıllardır uyarıda bulunuyoruz. Bilirkişiler, maden çalıştığı sürece bu felaketlerin kaçınılmaz olduğunu onlarca kez raporladı ama her seferinde görmezden gelindi. Üst üste yaşanılan siyanür sızıntıları ve kazalarına rağmen geçici kapatma ve göstermelik para cezaları dışında ciddi bir yaptırımda bulunulmadı.”

VERGİ BORCU SİLİNEREK ÖDÜLLENDİRİLDİ

Anagold’un ortakları olan Kanadalı SSR Mining ve yerli Çalık Holding’in 7,2 milyon dolar vergi borcu silinmesi ile adeta ödüllendirildiğinin vurgulandığı açıklamada ayrıca madenin kapasite artışına hukuksuz şekilde izin verildiği de ifade edildi.

İliç Doğa ve Çevre Platformu, kampanya kapsamında taleplerini ise şöyle sıraladı:

“Çöpler Altın Madeni ve Anagold şirketi acilen kapatılmalıdır. Anagold yetkilileri ve suça ortak olan tüm kamu görevlileri ve şirket yetkilileri hakkında soruşturma açılmalı ve yurtdışına çıkış yasağı getirilmelidir. Siyanür liçli madencilik yasaklanmalıdır. Felaketin yaşandığı alanda delillerin karartılmasının önüne geçilmeli, süreç kamuoyuna açık biçimde yürütülmelidir.”

TEMA VAKFI EN YÜKSEK ORAN

Kütahya ilinin %91’i madenlere ruhsatlı olduğuna işaret eden TEMA Vakfı, Bu rakamın TEMA Vakfı maden ruhsatı haritalama çalışmalarında bugüne kadar tespit edilen En Yüksek Oran olduğuna dikkat çekerek, yetkilileri göreve çağırdı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx